Uudised

Laulupeo tuli Tartumaal

Me rõõmuga tantsime ilule ja laulame laulupeotulele.

 

XXVII laulupeo ja XX tantsupeo „Minu arm“ Tule Tulemine Tartumaal

XXVII laulupeo ja XX tantsupeo Tule Tulemine on avamäng juubelipeole, kandes endaga laulu- ja tantsupeo väärtusi ja väge igasse Eestimaa nurka. 2019. aastal saab Tule Tulemise traditsioon 50-aastaseks, esimest korda toimus üle-eestiline Tule Tulemine 1969. aastal seoses laulupeo sajanda juubeliga.

Tartumaal läbitakse juubelipeo tulega kõik endised vallad. Tartu maakonna ühisnimetaja on sepp – igas omavalitsuses on üks suur tuletseremoonia ja paikadel antakse edasi tulekilde. Tuletseremoonial on kasutatud erinevaid seppasid, olgu need sulesepad, viisisepad vms.

 

20. juuni 2019 / Tartumaa

 

ERIPRAAM Piirissaarde!

Kõik kes soovivad minna tuld tervitama Piirissaarde saavad seda teha eripraamiga mis väljub Laaksaare sadamast 20.06.2019
Laaksaare kell 8:30
Piirissaare kell 11:30 (Laaksaares 12:15)

 

Kell 10.00 Piirissaare sadamas annab Põlvamaa tule üle Tartumaale. Tõrviku võtavad vastu  Piirissaare saarevaht ja Väägvere külakapell.

Kell 10.10 tuli jõuab Kolkja puhkealale, kus toimub hommikune piknik rannas. Väike tulekild läidab samovaris tule. Esinevad Kolkja lastekollektiivid.

Kell 10.35 tuletseremoonia Peipsiääre vallas, Sepikoja külalistemaja õuel Alatskivil. Tõrvikuga süüdatakse tuli sepaääsis. Väge ja hoogu annavad tulele Alatskivi Kunstide Kooli trummarid. Sepikoja külalistemajas avatakse sepatööde näitus. Sepikoja õuel toimub huvilistele sepatöö õpituba. Esinevad Alatskivi rahvatantsijad ja lauljad. Alatskivi noored viivad tulesädeme Juhan Liivi hauale ja Vabadussõjas langenute mälestusmärgi jalamile.

Kell 11.05 tuletseremoonia Kallaste laululaval, kus toimub ka Peipsiääre valla laste ja noorte lauluvõistluse „Pääsulaul 2019“ võitjate kontsert. Kallaste noored viivad tulesädeme Eduard Tubina sünnikohas asuva mälestuskivi juurde.

Kell 11.35 tuli peatub Assikvere suure vankriratta juures. Assikvere külateater esitab kodavere keeles Assikvere märgi saamise loo.

Kell 12.00 tuli peatub Pala pulli juures. Tuld on tervitamas pillimees Heino Sulger ning Pala lauljad ja rahvatantsijad. Kuuleb kodavere keeles lugu Pala pullist. Noored viivad tulesädeme Anna Haava sünnikohta mälestuskivi juurde.

Kell 12.30 tulesäde võetakse vastu Koosa turu platsil. Meeleolu loob lõõtsamängija Kristi Kool. Avatud on turu puhvet.

Kell 12.55 tulesäde võetakse vastu Vara kogukonnakeskuse juures.

Kell 13.30 tule üleandmine Peipsiääre vallalt Luunja vallale Pilka külaplatsil.

Kell 13.50 tulesäde võetakse vastu Luunja Maanaiste Seltsi poolt Sahkapuu põllutöö- ja majapidamiskooli kivi juures.

Kell 14.10 tulesäde antakse Lohkva Raamatukogule Karl Eduard Sööti mälestuskivi juures.

Kell 14.30 tulesäde antakse Luunja Keskkoolile 1. lastelaulupeo mälestuskivi juures (Luunja lastelaager).

Kell 14.45 tulesäde antakse Luunja kultuuri- ja vabaajakeskusele. Tuli läheb kultuurimaja ees tõrvikusse ja liigub hobukaarikus Jaan Jaago kivi juurde.

Kell 15.55 tulesäde antakse Jaan Jaago mälestuskivi juures maadlusklubile Jaan.

Kell 16.15 tuletseremoonia Luunja vallas, tulesäde antakse Kavastu Algkool-Lasteaiale nende peoplatsil.

Kell 17.00 Kavastu parve tseremoonia, mille käigus viiakse tuli tõrvikuga parvega üle Emajõe ning antakse teisel kaldal üle Kastre vallale.

Kell 17.15 tuletseremoonia Võõpste koolimaja õuel, kus toimub tantsuetendus ja simman.

Kell 17.45 tuletseremoonia Võnnu Gustav Suitsu muuseumi õuel. Muuseumihoones on avatud näitus. Õues kantakse ette kirjandust ja etendatakse muistendeid. Toimub käsitöö õpituba ja piknik.

Kell 18.45 tuletseremoonia Kurepalu lauluväljakul. Toimub minilaulupidu. Koduloolane Taivo Kirm kõneleb kultuurielu algusest Kurepalu kandis.

Kell 19.55 tule üleandmine Reola lahingu mälestusmärgi juures Kastre vallalt Kambja vallale.

Kell 20.00 tuletseremoonia Kambja kiriku esisel platsil, esinevad Kambja valla segakoorid ja lastekoorid.

Kell 21.00 tuletseremoonia Reola kultuurimajas, kus esinevad Kambja valla rahvatantsurühmad. Sepad süütavad Kambjas ja Reolas lõkked, mõlemas paigas esinevad rahvamuusikud. Tuli ööbib Reola kultuurimajas, kus seda valvavad öösel tantsurühmad.

 

21. juuni 2019 / Tartumaa

Kell 9.00 Kambja vald annab Reola-Unipiha tee seitsmendal kilomeetril tule üle Nõo vallale.

Kell 9.25 laulu- ja tantsupeo tuli kohtub mõtteliselt Helju Mikkeli haual. Kalmistul süüdatakse ka tulelaternad Nõo kultuuriloole ja koorilaulu edasikandmisele pühendatud kultuuritegelaste haudadel.

Kell 9.50 tuletseremoonia Nõo kiriku ees, kus toimub tule tervitamine ja õnnistamine. Oma tervitused annavad kaasa sõna-, laulu- ja käsitöösepad. Süüdatakse Nõo  valla tulelatern, millest saab tule võtta igaüks ka oma jaanipeo lõkete süütamiseks. Tulelatern  jääb Nõo kiriku hoida ja on saadaval kõigile teekäijatele, kes soovivad tuld oma koju viia.

Kell 10.40 tule tervitamine Tõravere keskuses. Läidetakse Tõravere mäe tulelaterna ja saadetakse lauluga tuli teele Elva poole.

Kell 11.30 Nõo vald annab Peedul tule üle Elva vallale. Tule võtab vastu Elva linna aukodanik Tõnis Mägi. Tuli liigub jooksjate käes mööda raudtee äärset kergliiklusteed Elva raudteejaama.

Kell 12.00 tuletseremoonia Elva raudteejaamas, kus esinevad Elva huvikooli kandlelapsed ja jäetakse tulesäde, millest süüdatakse küünlad ka Elva surnuaial kultuurilooliste isikute haudadel.

Kell 12.30 Hellenurme veskimuuseumis. Hellenurme on Konrad Mägi sünnikohas, võtab tule vastu piirkonnakogu esinaine ja tuld tervitab veski perenaine. Rahvatantsuga esineb Hellese rühm.

Kell 12.55 Rõngu Ausamba platsil pillimuuseumi ees tervitab tulemeeskonda Rõngu Pasunakoor. Toimub Rõngu Pasunakoori väike isamaaliste lugudega kontsert. Lisaks on kohalikud perenaised valmis küpsetanud leiva ning kaetud on väike suupistelaud kõigile huvilistele.

Kell 13.40 tulesädeme jätmine Rannu Rahvamaja esisel platsil. Tule tervitamine Rannu regilaulikute poolt. Tuli viiakse ka Rannu kalmistul asuva Rannu Ema kuju juurde.

Kell 14.10 tulesädeme jätmine Taska platsil, kus tuletoojaid tervitavad rahvamuusikud ja tantsijad.

Kell 14.45 Puhja kiriku vana aida (aastast 1751) ees tule vastuvõtmine ja mälestusküünalde süütamine. Tule võtab vastu Puhja köster Käsu Hans, esimene eeslasest luuletaja, keda kehastab Kaarel Tuvike. Kaastegevad on veel naiskoor Läte, Karijärve keelpilliorkester ja Tartu valla sepp. Tseremooniat juhib Enn Tobre. Rõhutatakse ühtlasi ka Puhja kiriku 520ndat ja laulukoori 140ndat aastapäeva. Seejärel saadetakse tule eskordi teele Rekule.

Kell 15.30 eskort tulega ja Puhja korraldustoimkond saabuvad Rekule.

Kell 16.00 Palupõhjas võtavad tule vastu Miina Härma ja David Otto Wirkhausi tegelaskujud koos vallavanem Jarno Lauriga.

Kell 17.15 tule tervitamine Lähte Sootaga Maanaiste Seltsi maja juures.

Kell 18.00 tule tervitamine Kõrveküla Miina Härma skulptuuri juures.

Kell 18.35 tule tervitamine Väägvere külaplatsil Väägvere pasunakoori ja kapelli poolt.

Kell 19.30 tule tervitamine Maarja-Magdaleena kiriku juures.

Kell 20.20 tuli peatub Tabivere rannas.

Kell 20.55 tuli peatub Äksi Jääaja Keskuse juures. Tule võtavad rahvatantsuetenduse „Loodud jääma“ rahvatantsijad ja viivad Kassitoome orgu, kus algab kell 22:00 tantuetendus.

Kell 22.00 tuletseremoonia Vasula puhkealal, kus toimub ühiselt loodud tulekorvi süütamine – sealt saavad kogu õhtu vältel soovijad endale tuld kaasa võtta. Tartu valla jaanitule süütamine ja kontsert. Tuli ööbib Äksi kirikus kus seda valvavad perekond Sepp

 

Lisainfot Tartumaal toimuvate sündmuste kohta on valmis jagama:

XXVII laulu- ja XX tantsupeo „Minu arm“ Tartumaa kuraator Astrid Hallik

Telefon: 5649 1696

E-mail: astrid.hallik@tartumaa.ee

 

22. juuni 2019 / Tartu

Kell 10.00 Tartu maakonnalt tule vastuvõtmine ja tseremoonia Tartu Maarja kiriku esisel väljakul. Maarja kirikus toimusid I laulupeo vaimuliku kava proovid. Pastor Willigerode oli I laulupeo peotoimkonna president. Esinevad Tartu Maarja Kirikukoor ja Väägvere pasunakoor. Kõnelevad Tartu linnapea Urmas Klaas, Tartu praost Ants Tooming ning helilooja ja muusikaloolane Alo Põldmäe. 

Kell 10.30 Miina Härma Gümnaasiumi ees oleva armastatud koorihelilooja Miina Härma ausamba juures kõnelevad kooli direktor Ene Tannberg ja helilooja Alo Põldmäe. Esineb kooli mudilaskoor (dirigent Külli Karask) ja rahvatantsurühm (juhendaja Anita Kreen).

Kell 11.00 tuli peatub Kooli tänaval asuva koorihelilooja Mart Saare ausamba juures, mis asub kohas, kus oli Mart Saare kodu Tartu perioodil.

Kell 11.15 tuli peatub I laulupeo jumalateenistuse toimumiskohas Tartu Toomeorus, kus praegu asub Tartu Akadeemilise tenniseklubi tenniseväljak.

Kell 11.30 tuld tervitatakse Tartu Ülikooli peahoones, kus kõnelevad Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser ja helilooja Alo Põldmäe. Esinevad puhkpilliorkester Popsid ja Tartu Ülikooli rahvakunstiansambel.

Kell 12.00 tuld tervitatakse Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis, mille õpetajateks on olnud Juhan Simm, Alfred Karindi, Richard Ritsing, Alo Ritsing, Vaike Uibopuu jt. Kõnelevad muusikakooli direktor Kadri Leivategija ja Alo Põldmäe.

Kell 12.30 tuld tervitatakse koorijuht Juhan Simmi Riia maanteel asuva maja juures.

Kell 13.00 tuld tervitatakse Ritsingute maja juures tamme puiesteel. Richard ja Alo Ritsing on Tartu ja laulupidude sümboliteks. Ka Alo Ritsingu tütred on tunnustatud koorijuhid. Teel Ritsingute majast Karlova kooli juurde möödub tuli Tähe tänaval asuvast paigast, kus asus I laulupeo staap. Maja on hävinenud ning seal asub hoone aadressiga Tähe 4.

Kell 13.30 tuld tervitatakse Tartu Karlova kooli juures, kus tegutsevad koorikool, Tartu Poistekoor ja neidudekoor Kurekell. Koolis on töötanud Uno Uiga, Lennart Jõela, Undel Kokk ja teised tunnustatud koorijuhid. Kõnelevad Tartu Karlova Kooli direktor Heidi Kiuru ning kauaaegne Tartu Poistekoori peadirigent Undel Kokk. Esinevad Tartu Poistekoor ja laulusolist Parvin Tiks.

Kell 14.00 tuld tervitatakse laulupeo kivi juures, mis asub I laulupeo toimumiskoha vahetus läheduses Tartu Peetri kiriku juures. Alo Põldmäe sõnavõtt. Esineb rahvamuusikaansambel Sirgutii.

Kell 14.30 Tartu Laulupeomuuseumis toimub piknik koorilaulu, puhkpilli- ja rahvamuusikaga. Majas tegutses Vanemuise Selts II laulupeo toimumise ajal. Esinevad Puhkpilliorkester Tamme, Tartu Folklooriklubi Maatasa ja Tartu Laulupeomuuseumi segakoor. Sõna saavad Tartu Linnamuuseumi direktor Sirje Karis ja Tartu Laulupeomuuseumi kuraator Kristiina Tael.

Kell 15.30 tuld tervitatakse Lydia Koidula ja Johann Voldemar Jannseni mälestusväljakul, mis asub Emajõe vasakkaldal Kaarsilla juures. Jannsenite perekond oli I laulupeo juhtivaid korraldajaid. Esineb naiskoor Emajõe Laulikud.

Kell 15.45 tule vastuvõtmine ja tervitamine Tartu Raekoja platsil. Esinevad puhkpilliorkester Tartu, Tartu meeskoor Akadeemiline Emajõgi ja naiskoor Emajõe Laulikud. Kõnelevad Tartu linnapea Urmas Klaas ja XXVII laulupeo kunstiline juht Peeter Perens.

Kell 16.15 tuleteekonna korraldajad annavad tule Tartu Raekoja platsis üle Tartu laulupeo tõrvikukandjatele.

Kell 16.30 Tartu laulupeo rongkäigu algus Vabaduse puiesteel. Tuli liigub Tartu lauluväljakule marsruudil Vabaduse puiestee, Lai, Jakobi, Fr. R. Kreutzwaldi ja Fr. Tuglase tänav.

Kell 18.00 XXVII laulupeo ja XX tantsupeo “Minu arm” tulest süüdatakse Tartu lauluväljakul Tartu laulupeo tuli.

Kell 22.00 tuli viiakse pärast laulupidu viikingipaadiga Turm ööbima lodjale Jõmmu.

Kell 23.00 tuli saabub lodjale Jõmmu ning jääb sinna ööbima.

 

23. juuni 2019 / Tartu

Kell 7.00 Algab tule liikumine, et see Jõgeva maakonnale üle anda. Lodjal Jõmmu liigub tuli Kärknani, sealt edasi tule meeskonna autol mööda Tartu-Jõgeva maanteed Tabiverest Puurmani suunas.

Kell 10.00 Tuli antakse üle Jõgevamaale Tartumaa-Jõgevamaa piiril (Tabiverest Puurmani suunas) Tõrve külas.

 

 

Lisainfot Tartus toimuvate sündmuste kohta on valmis jagama:

XXVII laulu- ja XX tantsupeo „Minu arm“ Tartu kuraator Riho Leppoja

Telefon: 5138 681

E-mail: riho.leppoja@raad.tartu.ee

 

 

Seoses Tule Tulemisega on valmis Teid aitama ka:

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse teabejuht Sten Weidebaum

Telefon: 523 6239

E-mail: sten@laulupidu.ee

 

  • Tule Tulemise teekonda saatvate ametlike fotograafide jäädvustused jõuavad jooksvalt Dropboxi kausta ning need on väljaannetele vabalt kasutamiseks / juurde palume märkida fotograafi nime. Tule Tulemise ametlik teemaviide sotsiaalmeedias on #tuletulemine
  • Lisainfot Tule Tulemise kohta leiab kodulehelt: tuletulemine.ee/
  • Kõik Tule Tulemise sündmused on kantud NaviCupi kaardirakendusele, kust näeb muuhulgas, kus tuli reaalajas liigub: https://navicup.com/public/embed/tule-tulemine-2019/
  • Laulu- ja tantsupeost ning sellele eelnevast Tule Tulemisest annab ülevaate ametlik äpp „Laulupidu“, mille saab mobiilirakendusse tõmmata kas Google Play’st või App Store’ist.

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus jagab ajakirjanikele ning lisab kodulehele www.laulupidu.ee enne igasse maakonda jõudmist sarnaseid ülevaateid tuleteekonnal toimuvast. Lisaks jagatakse pressiteadete vahendusel infot Tule Tulemise tippsündmustest.