Lõuna-Eesti arengupäev 18. november 2020

Lõuna-Eesti maakondlikud arendusorganisatsioonid korraldasid arengupäeva, et arutada piirkonna edasist käekäiku.
„Maakondlike arendusorganisatsioonide esindajad on veendunud, et suuremate muudatuste algatamiseks ja elluviimiseks Lõuna-Eestis on vaja laiapõhjalisemat ning julgemat regiooniülest lähenemist,“ sõnas riigihalduse minister Jaak Aab. „Arengutegevusi tehes tuleb silmas hoida nii suurt kui ka väikest pilti. Jõud ühendades on võimalik efektiivsem ja suurejoonelisem piirkondlik areng. Otseloomulikult on riik abis nii jõu kui ka nõuga.“
Tartumaa Omavalitsuste Liidu tegevjuht Sven Tobreluts selgitas: “Arengupäeva eesmärgiks on saada sisend, kuidas liikuda edasi Lõuna-Eesti piirkondliku arengu juhtimisel, vaadata üle olemasolevad koostöövaldkonnad ning proaktiivselt mõelda, mis valdkonnad ja teemad on veel olulised Lõuna-Eesti koostöö kontekstis.”

SA Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus, MTÜ Põlvamaa Omavalitsuste Liit, Tartu Linnavalitsuse, MTÜ Valgamaa Omavalitsuste Liit, SA- Võrumaa Arenduskeskus ja MTÜ Tartumaa Omavalitsuste Liit esindajad on sel aastal kohtunud regulaarselt. Koostöös on algatatud juba ühispöördumisi kiire interneti, noorsootöö, taristu jt teemadel.
Arengupäevale olid oodatud osalema kõik Lõuna-Eesti omavalitsuste, arendusorganisatsioonide ja regionaal talituste juhid.
Päeva modereeris Indrek Maripuu.
Üritus toimus kell 9.00–12.00 Zoom keskkonnas.

Päevakava:
08.45-09.00
Kogunemine Zoomi keskkonda.
09.00-09.05
Tartu linnapea Urmas Klaasi avasõnad.
09.05-09.20
Tartumaa Omavalitsuste Liidu tegevjuht Sven Tobreluts “Lõuna-Eesti koostöölepingu ja sellega seotud tegevuste ülevaade”.
Ettekande slaide saab vaadata siit. 
09.20-09.35
RAKE vanemanalüütik Veiko Sepp “Eesti regionaaltasandi analüüsi ülevaade”.
Ettekande slaide saab vaadata siit.
09.35-09.50
Riigihalduse minister Jaak Aab “Riigi vaade regionaalsele haldusele”.
Ettekande slaide saab vaadata siit.
09.50-10.05
Rahandusministeeriumi regionaalhalduspoliitika nõunik Ave Viks “Maakondliku ja regionaalse koostöö kajastamine uues KOKS-is”.
Ettekande slaide saab vaadata siit. 
10.05-10.20
Rahandusministeeriumi regionaalpoliitika talituse nõunik Tea Treufeldt “EL-i uue finantsperioodi ESF struktuurimeetmed KOV-idele ja maakondadele”.
Ettekande slaide saab vaadata siit. 
10.20-10.35 Paus
10.35-11.50 Modereeritud arutelud Zoomi töötubades
11.50-12.00 Kokkuvõtted ning arengupäeva lõpetamine

Arengupäev oli järg 24. jaanuaril 2020 Tartu Raekojas allkirjastatud Lõuna-Eesti koostöölepingule. Hea meel on tõdeda, et leping ei ole jäänud ainult hea tahte märgiks, vaid siiani on tehtud sisukat koostööd perspektiivika Lõuna-Eesti kujundamiseks.

Arutelude kokkuvõtted lisanduvad peagi.