Tartumaa toidusündmuste sari Tirin ergutab kaasa lööma järjepanu kahel aastal

Mitmekülgne toidusündmuste sari Tirin sai hoo sisse 2023. aasta juulis ja vältab 2024. aasta detsembrini, rulludes lahti mitmekümne eraldi sündmusena üle kogu maakonna. Sari kaasab erinevaid osapooli ning tutvustab Tartumaa toiduvaldkonna parimaid praktikaid. Tegevust jagub nii lastele, eakatele, peredele kui ka professionaalidele, sest sündmusi leidub igale maitsele: on nii koolitusi kui ka kohvikutepäevi, laatasid ja maitseväljasõite jpm.

Sündmuste ajakava

Ajakava täieneb jooksvalt, sh lisanduvad ka lingid lisainfole. Vaata ka sündmusi kaardilt.

2024 tulekul

AegSündmusKoht Pilet / osavõtutasu 
8.02, 15.02, 22.02 ja 29.02.2024 Koolitus: Eritoitlustamine ja eritoidud menüüs  Tartu Rakenduslik Kolledž, Kopli 1, Tartu  200.-  
Kaasaegsed toitumissoovitused ja nende rakendamine eeldab, et toitlustajad teavad ning oskavad valmistada tervislikku ja tasakaalustatud toitu ning oskavad arvestada toitumisalaste erivajadustega.
12.-16.02.2024
Lotte kutsub sööma
Tartu Lasteaed Lotte, Ida 8, Tartu
 
Tule ja söö Tartu Lasteaed Lotte maitsvat toitu!
Nädala jooksul kutsuvad Tartu Lasteaed Lotte ja Baltic Restaurants AS kõiki huvilisi lasteaeda sööma. Võimalus on osa saada Lotte lasteaia hommiku-, lõuna- ja õhtumenüüst.     
19.-23.02.2024
turuhoone 7:30-16:00
töötoad 12:00-14:00
23.02.2024
õhtusöök 19:00-00:00
Tartumaa Maitsed turuhoones
Tartu Turuhoone, Tartu
Töötoad 40.-
Õhtusöök 69.-
Eesti Vabariigi aastapäeva eel saab Tartu turuhoones tutvuda nii uute kui juba ammu armsaks saanud Tartumaa maitsetega. Kauplejad tutvustavad oma tooteid, saab maitsta eripartiisid ja juttu puhuda. On nii valmistoite kui ka põnevat toorainet, et ise kokata! Iga päev toimuvad töötoad, kus saab nippe ja õpetusi, kuidas katta maitsev ja tervislik pidulaud. Reede õhtul muutub turuhoone hubaseks restoraniks, kus pakutakse kohalikkust toorainest pidulikku kolmekäigulist õhtusööki koos Tartumaiste jookidega, saab näha tippkokkade show’d ja kuulata Tartumaa muusikuid.

Töötoad:
19.02 Köögiviljade hapendamine ja nende kasutamine toitudes 
20.02 Tänapäevased magustoidud ja küpsetised
21.02 Kaunis suupistevaagen Eesti sünnipäevaks
22.02 Kaunis suupistevaagen Eesti sünnipäevaks
23.02 Erinevad võileivakatted ja pasteedid

23.02.2024
kell 19:00
Lossiõhtusöök - Toidukultuur Sibulateel  Alatskivi lossi restoran, Peipsiääre vald  85.-
Registreeru: alatskivi@lossirestoran.eu  
Viiest kvaliteetsest joogikoolitusega õhtusöökist sarja teises osas tutvustatakse osalejatele taas erinevaid kohalikke maitseid, nii toitu kui veine. Kuna iga õhtusöök on uudne ja erinev, pakutakse osavõtjatele igal korral erakordset kogemust. Saadud teadmised abistavad osalejatel arendada oma maitseid ja rakendada neid igapäevatöös näiteks oma toitlustusettevõtte menüüde väljatöötamisel.  Vaata videot eelmisest õhtusöögist!
veebruar-mai 2024
Kokakool
Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald
Registreeru:
haridus@memu.ee   
Põllumajandusmuuseumi Kokakooli sari on hea võimalus mõnusas seltskonnas põnevaid retsepte katsetada, nippe jagada ja vahvaid toiduelamusi nautida.
Oodatud on igas eas kokkamishuvilised. Igal kokkusaamisel on uus ja põnev temaatika. Praktilised oskused soodsa hinnaga! Vaata varasemaid pilte siit ja videot siit!
veebruar-mai 2024
Saame kokku leivatares
Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald
Registreeru:
haridus@memu.ee   
Põllumajandusmuuseumi kesknädala trehvnung „Saame kokku Leivatares“ on suurepärane võimalus veeta hommikupoolik vahvas seltskonnas. Üheskoos valmistatakse maitsvaid toite ning jagatakse nippe, kuidas põnevalt ja taskukohaselt kokata. Ühise laua taga nauditakse valmistatud toitu ning jagatakse muljeid. Peale kokkamist, ootab ees meisterdamine. Igal kokkusaamisel on eraldi nii toidu kui käsitöö teema. Töötuba on mõeldud eelkõige eakatele, kes tunnevad puudust suhtlemisest ja vahvatest ühistest tegemistest.      
märts-maiLossiõhtusöök - Toidukultuur Sibulateel  Alatskivi lossi restoran, Peipsiääre vald  85.-
Registreeru: alatskivi@lossirestoran.eu    
Viis kvaliteetset joogikoolitusega õhtusööki, mille käigus tutvustatakse osalejatele erinevaid kohalikke maitseid, nii toitu kui veine. Kuna iga õhtusöök on uudne ja erinev, pakutakse osavõtjatele igal korral erakordset kogemust. Saadud teadmised abistavad osalejatel arendada oma maitseid ja rakendada neid igapäevatöös näiteks oma toitlustusettevõtte menüüde väljatöötamisel.     
märts 2024
Elva maitsete nädal
Elva linn, Puhja, toitlustuskohad üle terve Elva valla,
 
Restoranid ja kohvikud üle Elva valla ootavad külla. Elva maitsete nädala raames pakuvad toidukohad erimenüüsid ja muid põnevaid eripakkumisi, mis on loodud spetsiaalselt sündmusnädala jaoks. Maitsete nädala peamine eesmärk on ka turismi madalhooajal kutsuda inimesi Elva valda külastama. Hiljuti on oma uksed avanud mitmed uued toidukohad, seega avastamist jagub nii kohalikele kui ka külalistele kaugemalt. Kõikidelt külastajatelt kogutakse ka tagasisidet maitseelamuste kohta ning vastanute vahel loositakse välja auhindu. Samuti saavad pärjatud kõige populaarsemad ja positiivsemat tagasisidet saanud toidukohad.
13.03.2024 kell 9:00-16:30Päevane maitserännak SibulateelBussireis Tartust Peipsiääre valda 80.-
Koos giidiga külastatakse terve päeva vältel kohalikke teenusepakkujaid. Lisaks kohalikule kolmele kultuurile (vene vanausu, eesti talupoja, baltisaksa mõisakultuur), pakutakse igas kohas iseloomulikku toitu ja/või jooki ja räägitakse juurde kohalikust toidukultuurist.
* Ivan tsai samovaritee joomine ja sibulapiruka söömine Samovarimajas. Muidugi ka samovarimuuseumiga tutvumine ja täpikappidesse piilumine.
* Peipsimaa Pärimuskeskuses sigurimuuseumi uudistamine ja sigurikoogi ning -kohvi proovimine
* Alatskivi lossis vaatame üle kuidas mõisnik omal ajal põllumajandusega raha teenis; võtame ka ühe lossi restoranile iseloomuliku ampsu
* Külastame Alatskivi Mõisamaitseid ja degusteerime kohalikke veine koos suupistetega.
aprill 2024
Herr Rabarber kutsub perma-aeda
Tartu Lasteaed Lotte, Ida 8, Tartu
 
Tule ja vaata Tartu Lotte lasteaeda ja tutvu permakultuuriga!
Tartu Lotte lasteaias on mõnus kasvada nii lastel kui toidutaimedel. Igal rühmal on oma permakultuuri peenrakast, mis ootavad huvilisi permakultuuriga tutvuma ja kevadisi hooldustöid tegema. Peenrast astub välja laste lemmik Herr Rabarber, kellle eestvedamisel pistame peenrasse toidutaimi kasvama ja õpime, kuidas loodus neile kasvamiseks jõudu annab.      
mai 2024
Kevadlaat: pajast punusse ja purki
Tartu Pääsupesa Lasteaed, Sõpruse pst. 12, Tartu 
Pääsupesa võlumaailmas toimuv kevadlaat propageerib tervislikku ja keskkonnasäästlikku eluviisi. Tegevusi jagub kõikidele: saab lustida, meisterdada, musitseerida, sportida, nautida kontserti, osta õnneloosi, külastada kohvikuid ja müügipunkte. Pakume ühiselt valmistatud sooja suppi, mida on võimalik kohe tarbida või purgiga kaasa osta. Haara kaasa oma korduvkasutatavad nõud: joogipudel, taldrik, lusikas, purk. Tule meile külla pigem jala, bussi või rattaga. Hoiame ühiselt loodust ja taaskasutame! Pääsupesalased hoolivad ja annetavad 50% laadal saadud tulust heategevusorganisatsioonile Minu Unistuste Päev. Ülejäänud tulu läheb meie laste jaoks - soov on soetada oma lõkkease, kasvuhoone või kööginurk.      
11.05.2024
kell 11:00-17:00
Sibulatee KALApuhvetite päev Peipsiääre vald    
Kala, Peipsi kala! Sibulatee õued ja aiad avavad oma uksed ja väravad, et pakkuda külalistele kohalikke maitseid ning kus menüüs troonib kohalik Peipsi kala! Sibulatee KALApuhvetite päev leiab sel aastal aset peale suure paastu lõppu. Loodetavasti on juba kased hiirekõrvus ning nartsissid õitsemas. Et oleks ikka veelgi ilusam Sibulatee kanti külla tulla. Lisainfo puhvetite, pakutava ja lisategevuste kohta umbes kuu enne sündmuse toimumist. Vaata videot eelmise aasta KALApuhvetite päevast!
19.05.2024
kell 12:00-16:00
Luke mõisa avaüritus koos kohvikute päevaga
Luke mõis, Nõo vald
 
Imelisel maikuisel pühapäeval toimuva kohvikutepäevaga avatakse Luke mõisa suvine hooaeg. Päeva toovad vaheldust õnneloos, muusikalised vahepalad ja erinevad tegevused nii lastele kui looduse nautijatele. Mõisapargis on avatud lähipiirkonna erinevad ja omanäolised kohvikud, kus saab maitsta kohalike perenaiste retseptivaramust pärit hoole ja armastusega valminud hõrgutisi.  
23.06.2024
Tordioksjon
Luunja lauluväljak, Luunja vald
 
Iga aasta viib Luunja Maanaiste Selts Luunja jaanitulel läbi tordioksjoni. Oksjoni tulu läheb heategevuseks.      
11.08.2024
Maitsva toidu tee
Suurekivi ristist kuni Roiuni, Kastre vald
 
Tartust umbes 15 minutit autosõitu ja oledki kohal, et teha Kastre vallas ligi 8 kilomeetri pikkune maitserännak Suurekivi ristist kuni Sillaotsa koolini või vastupidi. Oma kodu väravad ja mõnel pool ka uksed avavad erinevad kodukohvikud, et pakkuda võrratuid kohalikke maitseid. Valikus on nii soolast kui magusat, pehmet ja krõbedat.
Mõnes kohas võib roogade kõrvale kuulda muusikat, teises kohas saab peremehega juttu puhuda ja kolmandas kohas lapsed mänguväljakul lustida. Mis kodukohvikutes täpsemalt toimub, tule uuri ise järgi ja võta sõbrad ka kaasa!  Vaata eelmise aasta galeriid siit ja videot siit, loe ka artiklit!
7.09.2024
kell 11:00-18:00
Sibulatee puhvetite päev
Peipsiääre vald
 
Avatud aiad ja hoovid, hoole ja armastusega valmiv kohalik toit, toredad kohtumised ja kultuuriprogramm.

Septembri keskel avavad kohalikud uksed oma armsatesse kodudesse ja pakuvad parimaid põlvest põlve edasi antud retsepte. See on päev täis rõõmu, head kohalikku toitu ning erinevaid kohtumisi vanade sõprade ja huvitavate kohalike inimestega. Kohalikud avavad oma õued ja aiad, keedavad ja küpsetavad, koristavad ja ehitavad. Külalislahked puhvetid avavad oma uksed Varnjast Rannani ja Haavakivi külast Nina külani. Puhvetid on avatud kell 11-18, pea kõigis puhvetites on tegevusi lastele ja lisaks kõhutäiele ka midagi teistele meeltele (näituseid, esinemisi).

14.09.2024
kell 11:00-16:00
Ülenurme Sügisnäitus ja Tõuloom 2024
Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald
 
Ülenurme sügislaat ja Tõuloom annavad septembri esimesel laupäeval Eesti Põllumajandusmuuseumi uhkete tõuloomade käsutusse! Areenil näeb erinevaid loomi, kelle hulgas on veiseid, hobuseid, lambaid, küülikuid ja vutte. Demonstreeritakse lambapügamist ja käsitsilüpsi. Avatud on traditsiooniline sügislaat, kus kaubeldakse talutoidu, käsitöö, istikute ja muu põnevaga. Toidusõbrad saavad osaleda töötubades, lapsed saavad lustida lastealal ja terve pere nautida muusikalisi etteasteid mitmetelt kollektiividelt.
Vaata eelmise aasta galeriid siit, videot siit ja loe ka artiklit! 
14.09.2024
Kavastu Uhhaa- ja KalapiduKavastu, Luunja vald
 
Kavastu Uhhaa- ja Kalapidu algab Kavastu mõisapargis uhhaade keetmise võistlusega. Võistkondi hindab professionaalne žürii - sealhulgas nii serveerimist, välimust kui ka maitset. Võistlusel saavad osaleda kolmeliikmelised eelregistreeritud võistkonnad ja võistlus on ajalised piiratud. Võistlejatele antakse korraldajate poolt kalakomplekt ja lõkketegemiseks vajalikud küttepuud.
Lisaks uhhaade võistlusele toimuvad mitmed kalastusteemalised ja vee-elustikku tutvustavad töötoad kõigile vanusegruppidele. Meeleolu loovad ja peotuju kerivad ülesse muusikud. Avatud on ainulaadne Kavastu parv.  Vaata eelmise aasta galeriid siit, videot siit ja loe ka artiklit!
21.09.2024
kell  19:00
Lossiõhtusöök - Toidukultuur Sibulateel  Alatskivi lossi restoran, Peipsiääre vald  85.-
Registreeru: alatskivi@lossirestoran.eu    
Viis kvaliteetset joogikoolitusega õhtusööki, mille käigus tutvustatakse osalejatele erinevaid kohalikke maitseid, nii toitu kui veine. Kuna iga õhtusöök on uudne ja erinev, pakutakse osavõtjatele igal korral erakordset kogemust. Saadud teadmised abistavad osalejatel arendada oma maitseid ja rakendada neid igapäevatöös näiteks oma toitlustusettevõtte menüüde väljatöötamisel.    
30.09-05.10.2024
kell 13:00-15:00
Avatud söögisaalid Elva vallas Elva linn ja terve Elva vald 3.-
kohapeal kassas  
Nädala jooksul saavad kõik huvilised külastada Elva Valla söögisaale, kus pakutakse neile koolilõunat. See toob inimesi lähemale koolilõunale ning kummutab müüte, mis kaasnevad vanadest aegadest, kus koolitoit oli halb. Avatud söögisaalide nädal tipneb perepäevaga, kuhu koondatakse kohalikud talunikud ja ettevõtjad, kes pakuvad oma toorainet nii eraisikule kui ka toitlustajatele. Toidu teemalisi tegevusi leiab sealt nii lastele kui suurtele - õpitubadest kuni teatrini välja.        
sept-nov 2024
Kokakool
Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald
 
Põllumajandusmuuseumi Kokakooli sari on hea võimalus mõnusas seltskonnas põnevaid retsepte katsetada, nippe jagada ja vahvaid toiduelamusi nautida.
Oodatud on igas eas kokkamishuvilised. Igal kokkusaamisel on uus ja põnev temaatika. Praktilised oskused soodsa hinnaga!    
sept-nov 2024
Saame kokku leivatares
Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald
 
Põllumajandusmuuseumi kesknädala trehvnung „Saame kokku Leivatares“ on suurepärane võimalus veeta hommikupoolik vahvas seltskonnas. Üheskoos valmistatakse maitsvaid toite ning jagatakse nippe, kuidas põnevalt ja taskukohaselt kokata. Ühise laua taga nauditakse valmistatud toitu ning jagatakse muljeid. Peale kokkamist, ootab ees meisterdamine. Igal kokkusaamisel on eraldi nii toidu kui käsitöö teema. Töötuba on mõeldud eelkõige eakatele, kes tunnevad puudust suhtlemisest ja vahvatest ühistest tegemistest.      
05.10.2024
kell 11:00-15:30
Looduslodja jõhvikaretk
Emajõe suursoo, Kantsi - Praaga - Kantsi, Luunja vald
12 - 25.-
Jõhvikaretke alustame ja lõpetame RMK Kantsi lõkkekoha juurest. Seilame läbi ürgse Emajõe Suursoo sügisest jõge mööda allavoolu, piilume Peipsi järve ja seejärel lähme ainukesse vaid veeteed pidi ligipääsetavasse mandrikülasse Praagasse talveks vajalikke vitamiine korjama. Pardal on loodusgiid, kes räägib laevast ja kaldapealsest. Lodjal pakutakse teed ja kohvi, kaasa võib võtta oma piknikukraami. Kindlasti kaasa marjakorvid ning jalga panna kõrgema säärega kummikud!
november 2024
kell 9:00-16:30
Päevane maitserännak Sibulateel
Bussireis Tartust Peipsiääre valda
80.- 
Koos giidiga külastatakse terve päeva vältel kohalikke teenusepakkujaid. Lisaks kohalikule kolmele kultuurile (vene vanausu, eesti talupoja, baltisaksa mõisakultuur), pakutakse igas kohas iseloomulikku toitu ja/või jooki ja räägitakse juurde kohalikust toidukultuurist.
* Ivan tsai samovaritee joomine ja sibulapiruka söömine Samovarimajas. Muidugi ka samovarimuuseumiga tutvumine ja täpikappidesse piilumine.
* Peipsimaa Pärimuskeskuses sigurimuuseumi uudistamine ja sigurikoogi ning -kohvi proovimine
* Alatskivi lossis vaatame üle kuidas mõisnik omal ajal põllumajandusega raha teenis; võtame ka ühe lossi restoranile iseloomuliku ampsu
* Külastame Alatskivi Mõisamaitseid ja degusteerime kohalikke veine koos suupistetega.

Vaata kaarti
Vajuta "Näita kaarti", et nõustuda Google'i privaatsuspoliitikaga ning näha kaarti.
2023 toimunud
AegSündmusKoht Pilet / osavõtutasu
22. juuli
Äksi [eel]arvamusfestival TOIT ja KESKKOND
Äksi kivipark, Jääaja Keskuse juures, Äksi, Tartu vald
tasuta
[Eel]arvamusfestival on Paide Arvamusfestivali "väike vend", kus arutati säästva ja keskkonnahoidliku toidu kasvatamise, söömise, hoiustamise ja ka pakendamise teemal ning toimusid töötoad ja Äksi retseptiraamatu esitlus. Vaata galeriid siit  ja videot siit. Loe ka artiklit.
13.08.2023
Maitsva toidu tee
Kastre vald
tasuta
Tartust vaid 15 minutit autosõidu kaugusel sai teha maitserännaku Suurekivi ristist kuni Sillaotsa koolini. Oma väravad avasid erinevad kodukohvikud, valikus oli nii soolast kui magusat, pehmet ja krõbedat, kuulis muusikat, sai peremehega juttu puhuda ja lapsed mänguväljakul lustida. Osalesid: Retro kohvik, Pruun ja valge koer, Järve talu kohvik, Kurepalu rannakohvik, Wägon, Jugari aia kohvik, Tordi talu värske kartul, Koogigrami Kodukohvik, Kasealuse kohvik. Vaata galeriid siit ja videot siit, loe ka artiklit!
02.09.2023 Ülenurme Sügislaat ja Tõuloom Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald Täispilet: 5.-
0-10 a lapsed: tasuta
Perepilet: 12.- (kuni 2 täiskasvanut ja nende kuni 16 a lapsed)
32. Ülenurme Sügislaat ja Tõuloom 2023 tunnustas ja esitles Eesti Tõuloomakasvatajate Liidu parimaid tõuloomi. Areenil käisid Eesti uhkeimad veised, hobused, lambad, vutid, küülikud. Toimus käsitsilüpsi võistlus, lammaste käsitsi pügamise demo ning päeva lõpetas publiku lemmiklooma valimine plaksumeetriga. Kauplejad pakkusid ehedat käsitööd, maitsvaid talutooteid, istikuid, põnevaid sügisande ja muud põnevat. Toimusid armastatud Eesti toidu teemalised töötoad - valmisid rukkileib, karask, sõir ja või. Avatud oli tomatientusiast Kaja Murde poolt Eestis mahedalt kasvatatud põnevate tomatisortide näitus. Käsitööhoovis nägi Eesti kõige edukaima naismustkunstniku Irene Kivastiku põllumajandusteemalist mustkunstietendust ning kuulis Mari Kalkuni "Stoonia lood" kontserti.
Vaata galeriid siit, videot siit ja loe ka artiklit! 
09.09.2023 Kavastu Uhhaa- ja Kalapidu Kavastu Mõisapark, Parve tee 13, Kavastu, Luunja vald tasuta 
Kavastu Uhhaa- ja Kalapidu algas Kavastu mõisapargis uhhaade keetmise võistlusega. Kolmeliikmelisi võistkondi hindas professionaalne žürii - sealhulgas nii serveerimist, välimust kui ka maitset. Peaauhinnaks oli sõudepaat Nordline 38. Toimusid kalastusteemalised ja vee-elustikku tutvustavad töötoad kõigile vanusegruppidele. Meeleolu lõid ansambel Alamakstud Härrad ja Väikeste Lõõtspillide Ühing koos Marko Matverega. Avatud oli ka ainulaadne Kavastu parv. Vaata galeriid siit, videot siit ja loe ka artiklit!
26.09.2023 Saame kokku leivatares - läätsetoidu ja lihapirukate ning väikese meisterdamise päev! Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald 10.-
Kesknädala trehvung on suurepärane võimalus veeta hommikupoolik vahvas seltskonnas toidu ja käsitööga. Üheskoos valmistatakse maitsvaid toite ning jagatakse nippe, kuidas põnevalt ja taskukohaselt kokata. Ühise laua taga nauditakse valmistatud toitu ning jagatakse muljeid. Peale kokkamist, ootab ees meisterdamine. Kui tunned puudust suhtlemisest ja vahvatest ühistest tegemistest, siis on see just sinu jaoks!      
27.09.2023
Kokkamise töötuba: "Kuidas planeedisõbralikumalt toitu valmistada"  Tartu Rakenduslik Kolledž, Kopli 1, Tartu 25.-  
Iga meie astutud samm on vajalik, et liikuda teadlikuma, tervislikuma ja säästlikku tarbimist väärtustavate hoiakute poole, et väheneks toidu raiskamine! Vaatasime toredas praktilises töötoas, mida saaksime ise reaalselt ära teha ning mida teadlikult muuta.    
07.10.2023
Looduslodja jõhvikaretk Emajõe suursoo, Kantsi - Praaga - Kantsi, Luunja vald täiskasvanu 20.-
õpilane 15.-
laps vanuses 2-7 a 10.- 
Jõhvikaretk algas ja lõppes RMK Kantsi lõkkekoha juures. Seilasime läbi ürgse Emajõe Suursoo sügisest jõge mööda allavoolu, piilusime Peipsi järve ja seejärel läksime ainukesse vaid veeteed pidi ligipääsetavasse mandrikülasse Praagasse talveks vajalikke vitamiine korjama. Pardal oli loodusgiid, kes rääkis laevast ja kaldapealsest. Lodjal pakuti teed ja kohvi, kaasa võis võtta oma piknikukraami.    
10.10.2023 Lõuna-Eesti toidukonverents "Talust kooli"  Elva Kultuurikeskus, Kesk 30, Elva tasuta
Konverents keskendus sellele, kuidas saada kohalike väiketootjate toodang, mahe ja kohalik toiduaine meie haridusasutustesse. Peamised teemad:
1. välisriikide kogemus koostööst ja kohaliku tooraine hankimisest
2. põhjused eelistamaks kohalikku ja mahedalt kasvatatud toitu
3. kohaliku toidu hankimist takistavad tegurid
Konverentsi avas regionaalminister Madis Kallas, päeva modereeris Urmas Vaino. Konverentsipäev lõppes vastuvõtuga, kus jätkusid arutelud koostöises õhkkonnas. Vastuvõtu toitlustajaks innovatiivne ja ambitsioonikas idufirma The Naturist, kes on võtnud südameasjaks vähendada lihatootmisega seotud keskkonnajälge ja tegeleb mitte-liha arendamisega. Konverents toimus koostöös INTERREG-projektiga „Baltic Municipality’s Food Coalition“. Vaata pilte siit!
14.10.2023
Kokakool - Toidud leivast Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald 20.-
Registreeru:
haridus@memu.ee  
Põllumajandusmuuseumi Kokakooli sari on hea võimalus mõnusas seltskonnas põnevaid retsepte katsetada, nippe jagada ja vahvaid toiduelamusi nautida. Oodatud on igas eas kokkamishuvilised. Igal kokkusaamisel on uus ja põnev temaatika. Vaata videot siit ja pilte siit!
26.10.2023 Lossiõhtusöök - Toidukultuur Sibulateel Alatskivi lossi restoran, Peipsiääre vald 85.-
Viiest kvaliteetsest joogikoolitusega õhtusöögist koosnev sari, mille käigus tutvustatakse osalejatele erinevaid kohalikke maitseid, nii toitu kui veine. Kuna iga õhtusöök on uudne ja erinev, pakutakse osavõtjatele igal korral erakordset kogemust. Saadud teadmised abistavad osalejatel arendada oma maitseid ja rakendada neid igapäevatöös näiteks oma toitlustusettevõtte menüüde väljatöötamisel. Vaata videot siit!
31.10.2023Saame kokku leivatares - toidud leivast ja meisterdamine! Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald 10.-
Registreeru: haridus@memu.ee või tel 5373 7124  
Kesknädala trehvnung on suurepärane võimalus veeta hommikupoolik vahvas seltskonnas toidu ja käsitööga. Üheskoos valmistatakse maitsvaid toite ning jagatakse nippe, kuidas põnevalt ja taskukohaselt kokata. Ühise laua taga nauditakse valmistatud toitu ning jagatakse muljeid. Peale kokkamist, ootab ees meisterdamine. Kui tunned puudust suhtlemisest ja vahvatest ühistest tegemistest, siis on see just sinu jaoks!
01.11.2023
Meelte Kooli tunnid Tartu Lasteaias Lotte Tartu Lasteaed Lotte, Ida 8, Tartu tasuta  
Meelte Kool paneb ka kõige valivamad lapsed juba lasteaias brokolit ja porgandit armastama. See tähendab, et lastele üksnes ei tutvustata tervislikku toitu, vaid neil lastakse sellega mängida ja lastepärasel moel tutvuda - avastada toitu kõikide meeltega. Külalistele on avatud neli erinevat gruppi. Ühte gruppi mahub lisaks lastele kuni 10 täiskasvanut. Meelte Kooli tunnid toimuvad Lotte lasteaia söögisaalis. Vaata videot!
11.11.2023 Kokakool - Pirukad ja saiakesed  Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald 20.-
Registreeru:
haridus@memu.ee    
Põllumajandusmuuseumi Kokakooli sari on hea võimalus mõnusas seltskonnas põnevaid retsepte katsetada, nippe jagada ja vahvaid toiduelamusi nautida. Vaata eelmise kokakooli videot siit ja pilte siit!      
14.11.2023 Saame kokku leivatares - kartulipidu ja käsitöölõbu! Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald   10.-
Registreeru: haridus@memu.ee 
või tel 5373 7124
Kesknädala trehvnung on suurepärane võimalus veeta hommikupoolik vahvas seltskonnas toidu ja käsitööga. Üheskoos valmistatakse maitsvaid toite ning jagatakse nippe, kuidas põnevalt ja taskukohaselt kokata. Ühise laua taga nauditakse valmistatud toitu ning jagatakse muljeid. Peale kokkamist, ootab ees meisterdamine. Kui tunned puudust suhtlemisest ja vahvatest ühistest tegemistest, siis on see just sinu jaoks!
14.11.2023Hübriidõppe kursus "Hybake" veebis Meet keskkonnas tasuta 
Hybake on hübriidõppe kursus, kus tutvustatakse Eesti traditsioonilisi pühade küpsetisi ja lisaks ka teiste Euroopa riikide küpsetisi.
Kursusel saab iseseisvalt õppida valmistama 18 erinevat pühade küpsetist. Tegemist on tasuta avaliku veebikursusega, mis valmis Eesti, Läti, Leedu, Soome ja Sloveenia koostöös Erasmus + projekti raames.
15.11.2023 Meelte Kooli tunnid Tartu Lasteaias Lotte  Tartu Lasteaed Lotte, Ida 8, Tartu   tasuta 
Meelte Kool paneb ka kõige valivamad lapsed juba lasteaias brokolit ja porgandit armastama. See tähendab, et lastele üksnes ei tutvustata tervislikku toitu, vaid neil lastakse sellega mängida ja lastepärasel moel tutvuda - avastada toitu kõikide meeltega. Külalistele on avatud neli erinevat gruppi. Ühte gruppi mahub lisaks lastele kuni 10 täiskasvanut. Meelte Kooli tunnid toimuvad Lotte lasteaia söögisaalis. Vaata pilte siit ja eelmisest korrast videot!    
    

Tartumaa Arendusseltsi korraldatav Tartumaa toidusündmuste sari Tirin on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammist, korraldust toetavad Leader tegevusgrupid.


Armastus käib Tartumaa kaudu!

Lisainfo:
Katri Kuusk
Tartumaa toiduvõrgustiku koordinaator
Tartumaa Arendusselts
+372 5358 4035
katri@tas.ee