Oska teha tervislikke valikuid ning hoida ennast ja oma lähedasi! 
                  

Eesti Haigekassa PRESSITEADE 17.01.2023

Jaanuar on emakakaelavähi teadlikkuse kuu ning Tervisekassa juhib sel nädalal algava kampaaniaga
“Pealt ei paista. Kindlam on kontrollida.” tähelepanu just vähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.
Eestis on emakakaelavähki haigestumus ja suremus üks kõrgemaid Euroopas.
Kuigi Eestis saab igal aastal keskmiselt 150 naist esmase emakakaelavähi diagnoosi ning haiguse tagajärjel sureb umbes 60 naist, siis emakakaelavähi sõeluuringule jõuavad vaid pooled kutsututest.
Tegemist on kurva statistikaga, sest regulaarse kontrolli abil saaks emakakaelavähki edukalt ennetada.
“Emakakaelavähk on tõepoolest üks vähestest vähivormidest, mida on võimalik õigel ajal sekkudes ära hoida. Uuringul osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada varakult, mil need on ravitavad. Seepärast on oluline, et iga naine hoiaks oma tervist ja osaleks regulaarselt sõeluuringul,” selgitas Tervisekassa sõeluuringute teenusejuht Maria Suurna.
Möödunud aasta esialgne statistika näitab, et kokku osales emakakaelavähi sõeluuringul 48% kutsututest, kuid täpsed andmed saavad kinnitust lähikuudel, mil selguvad HPV- kodutesti pilootprojekti tulemused, mida viis Tervisekassa läbi koostöös Tervise Arengu Instituudiga.
„Sõeluuringul peaks osalema vähemalt 70% kutsutud naistest, et emakakaelavähi haigestumus ja suremus väheneks ning selleni on meil Eestis veel pikk tee minna.
Loodame, et naised hoolivad üha enam oma tervisest ja vastavad sõeluuringu kutsele,“ lisas Suurna. Sõeluuringul osalevad vähem need naised, kellel puuduvad kaebused ja sümptomid, selgus 2021. aastal avaldatud uuringuraportist, millega kaardistati Tervisekassa emakakaelavähi sõeluuringu teekond. “Kahjuks arvatakse, et kui sümptomid puuduvad, siis ei ole põhjust kontrolli minna, kuid paraku see nii ei ole. Seetõttu oleme valinud kampaania sõnumiks: „Pealt ei paista. Kindlam on kontrollida.“
Varases staadiumis vähk endast märku ei anna ja seega on sõeluuringul osalemine väga oluline ka just kaebuste puudumisel. Uuringul osalemine annab võimaluse enda tervise kontrollimiseks ning kingib kindlustunde, et kõik on korras,“ märkis Tervisekassa tervise edenduse peaspetsialist Gerda Palts.
Eestis kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule naisi vanuses 30-65 iga viie aasta tagant. 2023. aastal on emakakaelavähi sõeluuringule oodatud ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastatega 1958, 1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988 ja 1993.
Uuringul osalemiseks ei pea kutset ootama. Sihtrühma kuuluvad naised võivad uuringule registreeruda kohe. Kutse on leitav ka patsiendiportaalist www.digilugu.ee (Terviseandmed →Saatekirjad). Sõeluuringule registreerimiseks võtke ühendust sobiva raviasutusega või broneerige aeg digiregistratuuri kaudu. Sõeluuringuid tegevate raviasutuste kontaktid leiab haigekassa kodulehelt: www.haigekassa.ee/soeluuringu-kontaktid. Sõeluuringute kohta saab lisainfot küsida oma perearstilt või kirjutades info@haigekassa.ee ning helistades 669 6630.
Vaata ka lisaks: https://soeluuring.ee/emakakaelavahk/

 

Kopsuarst selgitab kui kahjulik on e-sigaret
Nikotiin on tervisele igal kujul ohtlik!!!! 

Tervise Arengu Instituut (TAI) kutsub uut aastat alustades loobuma kõikidest nikotiini sisaldavatest toodetest. Tavasigareti asendamine mõne teise nikotiinitootega ei ole tervisele ohutu alternatiiv, kuna nikotiini toime on endiselt mürgine ja sõltuvust tekitav. Nikotiinist loobumisel pakub tuge sotsiaalmeedia grupp ja uudse abivahendina interaktiivne sõnumilahendus.’

Kui tavasigarettide suitsetamine on langustrendis, siis üha suuremaks probleemiks on Eestis saamas alternatiivsete tubaka- ja nikotiinitoodete tarvitamine. 2020. aasta Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumiseuuringu kohaselt tarvitab Eestis tubakatooteid keskmiselt iga kolmas mees ja iga neljas naine.

„Ehkki tubakatööstus on üritanud jätta muljet, justkui oleksid üha lisanduvad uued tubaka- ja nikotiinitooted tavasigaretist loobumiseks head alternatiivid, ei ole see piisavat tõendust leidnud. Kõik nikotiini sisaldavad tooted põhjustavad tervisele ohtu ja on sõltuvust tekitavad. Kuna sageli ei saa tarvitaja aru, kui palju nikotiini ta kasutuskorra või päeva jooksul saab, võib osa alternatiivsete tubakatoodete korral sõltuvus tekkida isegi kiiremini. Noorte puhul piisab sõltuvuse tekkeks näiteks 5 milligrammist nikotiinist päevas – umbes sama palju nikotiini on veerandis e-sigareti vedelikus,“ selgitas moodsate toodete ohte TAI alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialist Anna-Liis Veerpalu.

Tema sõnul on nikotiin tugevatoimeline närvimürk, millest loobumine ei ole lihtne. Kui TAI on järjepidevalt aasta alguses läbi viinud suitsetamisest loobumise kampaaniat, siis sel korral tuuakse tavasigareti kõrval esmakordselt fookusesse kõik nikotiini sisaldavad tooted. Kampaania üks eesmärke on olla julgustavaks müksuks igasuguse nikotiinitoote tarvitajale, et loobumisteekond ette võtta.

„Loobumise üks olulisimaid komponente on motivatsioon. Otsuse loobuda peab inimene võtma vastu ise ja oma põhjused võiks lausa kuhugi üles kirjutada, et need tagasilangushetkedel hõlpsalt leitavad oleksid,“ annab Veerpalu nõu ja lisab, et tubakainfo.ee veebilehel on välja toodud koguni 25 erinevat võimalikku põhjust sõltuvusest vabanemiseks.

Nikotiinist loobujaid toetab esmakordselt interaktiivne erilahendus

TAI tänavuse kampaania juhtmõtteks on „Mulle aitab!“, mis peegeldab nikotiinitarvitamise erinevaid negatiivseid mõjusid, millest loobumise abil võitu saada soovitakse. 2022. aasta tubakast loobumise kampaania järeluuringu andmetel on peamisteks loobumise ajenditeks rahakulu, tervise halvenemine, oluline muutus elus ja sobimatus elustiiliga.

„Otsus sõltuvusest vabaneda ja oma elu üle taas kontroll haarata tasub välja öelda ka sõpruskonnas, sest ümbritseva keskkonna tugi on loobumisel suure tähtsusega,“ märgib Veerpalu. Nõuandeid raskuste ületamiseks ja motivatsiooni hoidmiseks saab Facebooki lehelt „Nikotiinivaba“. Esmakordselt pakub TAI nikotiinist loobujatele ka interaktiivset tuge. Selleks saab Nikotiinivaba Facebooki lehe kaudu ühenduse luua interaktiivse erilahendusega, mis Messengeri teel suheldes jagab toetavaid sõnumeid ja nõu esimesel neljal päeval, mil vastu pidada on kõige raskem. Lingi vestluslahendusega suhtluse alustamiseks leiab Facebooki lehe postitustest.

Mitmeid abivahendeid tubakast ja nikotiinist loobumiseks leiab veebilehelt tubakainfo.ee. Näiteks on saadaval Fagerströmi test, mis aitab määrata nikotiinisõltuvuse tugevust, ja loobumisplaan soovitustega toimetulemiseks esimestel päevadel, mil loobujal on kõige raskem.

Nõustamiseks võib pöörduda ka apteekri, oma perearsti või -õe poole, kes oskavad loobumisteekonnal motiveerida ja kasulikke nõuandeid jagada. Põhjalikku nõustamist koos raviplaaniga saab tubakast loobumise nõustamiskabinettidest, mis on tasuta ja kuhu saab soovija ise pöörduda, vajalik on vaid eelregistreerimine.

Valdo Jahilo

avalike suhete juht

tel: 503 9531

Teams: valdo.jahilo@tai.ee

Tervise Arengu Instituut

Jälgi meid Facebookis

Mürgistusinfo lühinumbrilt 16662
Helista julgelt! Saad kiiret nõu ööpäevaringselt!

Meediast kuvatakse palju  ebaravi propageerijaid – televestlused mürgiste taimede ja seente imelistest ravivõimetest, ärimeeste ja ravitsejate reklaamlood internetiavarustes. 

NB! Ravimiametis registreeritud toimeaine ei tee mürgiseenest ega -taimest võlurohtu, mida antibiootikumina või vähi raviks sisse võtta! Nii ei ole punane kärbseseen ravim, vaid närvimürke sisaldav mürgiseen, mis sissevõetuna tekitab tugevat seedetraktiärritust (sh iiveldus, oksendamine, kõhuvalu), millele lisanduvad peavalu, tasakaaluhäired, psühhoosinähud. Lisaks on krampide oht – seda eriti lastel.

* Ole allikakriitiline! Imetabastest ravimitest või põnevatest ravivõtetest kuuldes kontrolli, kas neid käsitletakse ka tunnustatud teadusajakirjades ning kas tegu on tõenduspõhise meditsiini või rahvapärimusega. Kui tunned survet mingi kemikaali või mürgise aine kasutamiseks tervistaval eesmärgil, siis enne kasutamist küsi kahtlase toote või ravivõtte kohta infot mürgistusteabekeskusest telefoninumbril 16662;  e-kirja teel;  või loe mürgistusriskidest  kodulehelt

Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder selgitas „Terevisioonis" ebaraviga seotud terviseohtusid. ETV-s 1. novembril eetris olnud saadet saad järele vaadata  siit  (ebaravi saatelõik alates 01:32)

Meie ümber on aina enam patareidel ja akudel töötavaid asju – kellad, teleripuldid, kalkulaatorid, kaalud, küünlad, vilkuvad ja laulvad ehted, mänguasjad või õnnitluskaardid. Patareid ja akud käivad oma kohalt kergesti ära, sattudes väikeste laste kätte, kust liigub kõik uus ja huvitav kiiresti suhu.

Allaneelatud  patarei on eluohtlik! Soolestikus peatunud patareil on söövitav toime, mistõttu tuleb ustuse vältimiseks pöörduda kiirkorras haiglasse, mitte ajada last oksendama või jääda lihtsalt ootama! Kõige ohtlikumad on nööppatareid, mis lähevad neelates kergelt alla ning nende kadumist ei pruugi kohe märgata. 

NB! Kui kahtlustad, et patarei on allaneelatud, helista kohe mürgistusinfoliinile 16662.  Loe patareidega seotud ohtudest 

Siseruumide hubasemaks muutmiseks või enesetunde parandamiseks otsitakse sageli abi eeterlikest õlidest ja viirukitest.

Tee kindlaks, kuidas aineid õigesti kasutada! Eeterlikud õlid võivad põhjustada ägedat mürgistust nii sissevõetuna, auruna hingatuna kui ka nahale määrituna.  Loe eeterlikest õlidest  

Õlide, viirukite või küünalde hoogsal põletamisel siseruumides taga korralik ventilatsioon – kinnises ruumis on vingugaasimürgistuse oht! 

Sarnast olukorda tekitavad liiga vara suletud ahjusiiber, vigaselt paigaldatud elektrigeneraator, valesti reguleeritud gaasipliit ja halva tõmbega gaasiboiler.
Loe vingugaasimürgistusest