Oska teha tervislikke valikuid ning hoida ennast ja oma lähedasi! 
                  

Eesti lapsi kimbutab ülekaal

Laste ülekaalu põhjuseid on mitu: liigutakse vähe, süüakse ebatervislikult ja uneaeg on napp.

Kui vanarahva ütlemisel „paks laps, ilus laps“ oleks tõepõhi all, saaks aasta-aastalt aina rohkem Eesti peresid rõõmustada, sest neil kasvavad ilusad lapsed. Tegelikult pole rõõmustamiseks põhjust, sest ülekaal sillutab teed paljude tervisemurede juurde.

Tervise Arengu Instituudi (TAI) uuringud näitavad, et Eestis kasvab järjepanu ülekaaluliste laste arv. Näiteks aastail 2018–2019 tehtud Eesti õpilaste kasvu seireuuringu tulemuste põhjal oli peaaegu viiendik esimese ja neljanda klassi õpilastest ülekaalus ja 11 protsenti rasvunud. Normaalkaalus õpilaste hulk vanuse kasvades vähenes, ülekaaluliste ja rasvunute hulk aga suurenes.

Pontsakuse põhjuseid on mitu: lapsed liiguvad vähe, perede toitumisharjumused on pahatihti ebatervislikud ja oma osa on sellelgi, et laste uneaeg jääb lühikeseks, sest nutiseadmete lummus ei lase õigel ajal uinuda. Lastearst ja Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja Reet Raukas tõdes, et võrreldes paarikümne aasta taguse ajaga liiguvad lapsed vähem, sest perede eluviis on muutunud ja vanemad viivad oma võsukesi autoga igale poole: lasteaeda, kooli, trenni ja külla. „See tähendab, et tavapärast igapäevast liikumist ei ole. Samas kui päevas normaalselt tund aega õues liikuda, ei pea tingimata trennis käimagi,“ nentis Raukas.

Sajakilone 11-aastane

Vähene kehaline aktiivsus käivitab nõiaringi: kehakaal suureneb, see aga tähendab, et liikuda on raskem. Aina enam kiputakse aega veetma nutiseadmetes, sest kuidagi peab ju päeva sisustama. Kaal aga aina kasvab ja kasvab... Eelmainitud TAI uuringu tulemustest selguvad kõige kogukamate laste kehakaalu kohta ehmatavad andmed – Eesti koolilaste seas oli 2019. aasta kevadel 10–11-aastaseid tüdrukuid, kelle kaal ulatus 97 kiloni ja vööümbermõõt ületas 100 sentimeetrit. 11-aastaste poiste maksimaalne kaalunumber oli sada kilo ja vööümbermõõt suisa 121 sentimeetrit.

Ülemäärane kehakaal toob aga kaasa südame-veresoonkonnahaiguste tekkimise riski, ka on nooremas koolieas lastel diagnoositud maksa rasvumist. „Ülekaal viib ka hormonaalse tasakaalu paigast ära ja see tähendab, et täiskasvanuna võib tekkida probleeme laste saamisega,“ mainis doktor Raukas.

Lastearst Reet Raukas kinnitas, et lapse tervis oleneb kogu pere elustiilist – nii söömis- ja liikumisharjumustest kui ka üksteise muredele-rõõmudele tähelepanu pööramisest.

Laps on kodu peegel

Lapse ülekaalu ei saa välja vabandada geneetikaga või mõne muu meist mitteoleneva põhjusega. „Mõnikord öeldakse, et meie peres on kõik paksud olnud, juba vanaema oli paks, ema samuti – järelikult on see meil geenides. Ei ole. Hoopis põlvkondade kaupa on valesti söödud ja vähe liigutud,“ selgitas Reet Raukas. Ta lisas, et osal inimestel on tõepoolest aeglasem ainevahetus kui teistel, see aga tähendab, et peabki eriti tähelepanelikult jälgima, mida endale suhu pistetakse.  

Doktor Raukas on tähele pannud, et emad järgivad lapse esimese eluaasta lõpuni väga korralikult imiku toitmissoovitusi. Seejärel läheb laps üle pere tavapärasele toidule ja siis võib olukord käest minna, sest mitte kõik pere toidulaual leiduv – näiteks hamburger – ei sobi väikelapse menüüsse. Samuti on aina rohkem peresid, kus ei tarvitata näiteks piimatooteid või liha. „Perede valikuline toitumine avaldab mõju nende laste tervisele! Väikelapseeas peab tarbima piimatooteid, samuti liha, kala ja muna, sest loomne valk on kasvamiseks oluline. Ka piima analooge – näiteks sojapiima – ei peaks väikelastele piima asemel andma. Kui joogipiim ei maitse, pakkuge keefiri, maitsestamata jogurtit, juustu – valikuid on palju,“ rõhutas Reet Raukas. Teine vajakajäämine puudutab köögivilju. „Kui lastele köögiviljad ei maitse, siis tuleb nuputada, kuidas need atraktiivseks teha. Kõik lapsed ju söövad makarone, järelikult võiks makaronidele lisada eri moel köögivilju, nii et laps ei pruugi arugi saada, et sööb koos makaronidega lillkapsast või porgandit,“ tõi Raukas näite, lisades, et kui suudame väikelapseeas õige toitumise paika panna, siis on lapsel lihtsam ka edaspidi sellele truuks jääda.

Me teame, et päev peab algama hommikusöögiga – mudilased söövad tavaliselt lasteaias, aga liiga paljudel kooliõpilastel jääb hommikusöök sageli söömata. 2017.–2018. aastal tehtud Eesti kooliõpilaste tervisekäitumise uuringu andmeil sõi vaid 60 protsenti 11-, 13- ja 15-aastastest lastest koolipäeval hommikusööki.  Ühtlasi on Reet Raukas märganud, et peredes hakkab kaduma ühise õhtusöögilaua taga istumise komme. Selle asemel võtab igaüks külmkapist midagi ja sööb kas teleka ees või oma toas. „Niimoodi me aga ei teagi, mida ja kui palju lapsed tegelikult söövad,“ nentis Raukas. 


Kopsuarst selgitab kui kahjulik on e-sigaret
Nikotiin on tervisele igal kujul ohtlik!!!! 

Tervise Arengu Instituut (TAI) kutsub uut aastat alustades loobuma kõikidest nikotiini sisaldavatest toodetest. Tavasigareti asendamine mõne teise nikotiinitootega ei ole tervisele ohutu alternatiiv, kuna nikotiini toime on endiselt mürgine ja sõltuvust tekitav. Nikotiinist loobumisel pakub tuge sotsiaalmeedia grupp ja uudse abivahendina interaktiivne sõnumilahendus.’

Kui tavasigarettide suitsetamine on langustrendis, siis üha suuremaks probleemiks on Eestis saamas alternatiivsete tubaka- ja nikotiinitoodete tarvitamine. 2020. aasta Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumiseuuringu kohaselt tarvitab Eestis tubakatooteid keskmiselt iga kolmas mees ja iga neljas naine.

„Ehkki tubakatööstus on üritanud jätta muljet, justkui oleksid üha lisanduvad uued tubaka- ja nikotiinitooted tavasigaretist loobumiseks head alternatiivid, ei ole see piisavat tõendust leidnud. Kõik nikotiini sisaldavad tooted põhjustavad tervisele ohtu ja on sõltuvust tekitavad. Kuna sageli ei saa tarvitaja aru, kui palju nikotiini ta kasutuskorra või päeva jooksul saab, võib osa alternatiivsete tubakatoodete korral sõltuvus tekkida isegi kiiremini. Noorte puhul piisab sõltuvuse tekkeks näiteks 5 milligrammist nikotiinist päevas – umbes sama palju nikotiini on veerandis e-sigareti vedelikus,“ selgitas moodsate toodete ohte TAI alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialist Anna-Liis Veerpalu.

Tema sõnul on nikotiin tugevatoimeline närvimürk, millest loobumine ei ole lihtne. Kui TAI on järjepidevalt aasta alguses läbi viinud suitsetamisest loobumise kampaaniat, siis sel korral tuuakse tavasigareti kõrval esmakordselt fookusesse kõik nikotiini sisaldavad tooted. Kampaania üks eesmärke on olla julgustavaks müksuks igasuguse nikotiinitoote tarvitajale, et loobumisteekond ette võtta.

„Loobumise üks olulisimaid komponente on motivatsioon. Otsuse loobuda peab inimene võtma vastu ise ja oma põhjused võiks lausa kuhugi üles kirjutada, et need tagasilangushetkedel hõlpsalt leitavad oleksid,“ annab Veerpalu nõu ja lisab, et tubakainfo.ee veebilehel on välja toodud koguni 25 erinevat võimalikku põhjust sõltuvusest vabanemiseks.

Nikotiinist loobujaid toetab esmakordselt interaktiivne erilahendus

TAI tänavuse kampaania juhtmõtteks on „Mulle aitab!“, mis peegeldab nikotiinitarvitamise erinevaid negatiivseid mõjusid, millest loobumise abil võitu saada soovitakse. 2022. aasta tubakast loobumise kampaania järeluuringu andmetel on peamisteks loobumise ajenditeks rahakulu, tervise halvenemine, oluline muutus elus ja sobimatus elustiiliga.

„Otsus sõltuvusest vabaneda ja oma elu üle taas kontroll haarata tasub välja öelda ka sõpruskonnas, sest ümbritseva keskkonna tugi on loobumisel suure tähtsusega,“ märgib Veerpalu. Nõuandeid raskuste ületamiseks ja motivatsiooni hoidmiseks saab Facebooki lehelt „Nikotiinivaba“. Esmakordselt pakub TAI nikotiinist loobujatele ka interaktiivset tuge. Selleks saab Nikotiinivaba Facebooki lehe kaudu ühenduse luua interaktiivse erilahendusega, mis Messengeri teel suheldes jagab toetavaid sõnumeid ja nõu esimesel neljal päeval, mil vastu pidada on kõige raskem. Lingi vestluslahendusega suhtluse alustamiseks leiab Facebooki lehe postitustest.

Mitmeid abivahendeid tubakast ja nikotiinist loobumiseks leiab veebilehelt tubakainfo.ee. Näiteks on saadaval Fagerströmi test, mis aitab määrata nikotiinisõltuvuse tugevust, ja loobumisplaan soovitustega toimetulemiseks esimestel päevadel, mil loobujal on kõige raskem.

Nõustamiseks võib pöörduda ka apteekri, oma perearsti või -õe poole, kes oskavad loobumisteekonnal motiveerida ja kasulikke nõuandeid jagada. Põhjalikku nõustamist koos raviplaaniga saab tubakast loobumise nõustamiskabinettidest, mis on tasuta ja kuhu saab soovija ise pöörduda, vajalik on vaid eelregistreerimine.

Valdo Jahilo

avalike suhete juht

tel: 503 9531

Teams: valdo.jahilo@tai.ee

Tervise Arengu Instituut

Jälgi meid Facebookis

Mürgistusinfo lühinumbrilt 16662
Helista julgelt! Saad kiiret nõu ööpäevaringselt!

Meediast kuvatakse palju  ebaravi propageerijaid – televestlused mürgiste taimede ja seente imelistest ravivõimetest, ärimeeste ja ravitsejate reklaamlood internetiavarustes. 

NB! Ravimiametis registreeritud toimeaine ei tee mürgiseenest ega -taimest võlurohtu, mida antibiootikumina või vähi raviks sisse võtta! Nii ei ole punane kärbseseen ravim, vaid närvimürke sisaldav mürgiseen, mis sissevõetuna tekitab tugevat seedetraktiärritust (sh iiveldus, oksendamine, kõhuvalu), millele lisanduvad peavalu, tasakaaluhäired, psühhoosinähud. Lisaks on krampide oht – seda eriti lastel.

* Ole allikakriitiline! Imetabastest ravimitest või põnevatest ravivõtetest kuuldes kontrolli, kas neid käsitletakse ka tunnustatud teadusajakirjades ning kas tegu on tõenduspõhise meditsiini või rahvapärimusega. Kui tunned survet mingi kemikaali või mürgise aine kasutamiseks tervistaval eesmärgil, siis enne kasutamist küsi kahtlase toote või ravivõtte kohta infot mürgistusteabekeskusest telefoninumbril 16662;  e-kirja teel;  või loe mürgistusriskidest  kodulehelt

Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder selgitas „Terevisioonis" ebaraviga seotud terviseohtusid. ETV-s 1. novembril eetris olnud saadet saad järele vaadata  siit  (ebaravi saatelõik alates 01:32)

Meie ümber on aina enam patareidel ja akudel töötavaid asju – kellad, teleripuldid, kalkulaatorid, kaalud, küünlad, vilkuvad ja laulvad ehted, mänguasjad või õnnitluskaardid. Patareid ja akud käivad oma kohalt kergesti ära, sattudes väikeste laste kätte, kust liigub kõik uus ja huvitav kiiresti suhu.

Allaneelatud  patarei on eluohtlik! Soolestikus peatunud patareil on söövitav toime, mistõttu tuleb ustuse vältimiseks pöörduda kiirkorras haiglasse, mitte ajada last oksendama või jääda lihtsalt ootama! Kõige ohtlikumad on nööppatareid, mis lähevad neelates kergelt alla ning nende kadumist ei pruugi kohe märgata. 

NB! Kui kahtlustad, et patarei on allaneelatud, helista kohe mürgistusinfoliinile 16662.  Loe patareidega seotud ohtudest 

Siseruumide hubasemaks muutmiseks või enesetunde parandamiseks otsitakse sageli abi eeterlikest õlidest ja viirukitest.

Tee kindlaks, kuidas aineid õigesti kasutada! Eeterlikud õlid võivad põhjustada ägedat mürgistust nii sissevõetuna, auruna hingatuna kui ka nahale määrituna.  Loe eeterlikest õlidest  

Õlide, viirukite või küünalde hoogsal põletamisel siseruumides taga korralik ventilatsioon – kinnises ruumis on vingugaasimürgistuse oht! 

Sarnast olukorda tekitavad liiga vara suletud ahjusiiber, vigaselt paigaldatud elektrigeneraator, valesti reguleeritud gaasipliit ja halva tõmbega gaasiboiler.
Loe vingugaasimürgistusest