Projekti "Talust kooli" Läti ja Leedu partnerid külastasid Tartumaad

Uudis Toit ja tervis
24. aprill
15.-16. aprill 2024 võõrustas Tartumaa Omavalitsuste Liit projekti BSR Food Coalition  ehk „Talust kooli“ partnereid Lätist ja Leedust. Kahepäevase õppeviisidi jooksul  tutvuti toitlustuse ja toiduhariduse korraldusega Tartumaa haridusasutustes. 
“Talust kooli” programmi viljeletakse paljudes riikides, selle laiem eesmärk on suurendada laste tervislikku toitumist, tõsta haridusasutustes pakutava toitu kvaliteeti ning toetada kohalikke toidutootjaid ja -kasvatajaid.

Õppevisiidi käigus said külalised ülevaate toitlustusteenuse ja toiduhariduse korraldusest Tartumaa haridusasutustes, sh kohaliku ja mahetooraine kasutamisest menüüdes, koostööst talunikega ning toitlustusteenuse pakkumisega seotud hangetest. Hangete teemal rääkisid Tartu Vallavalitsuse hankespetsialist Kadri Leetsaar ja Tartu Linnavalitsuse vanemspetsialist Sirle Sõstra-Oru; Eesti Maaülikooli Mahekeskuse juhataja Elen Peetsmann andis ülevaate mahekeskuse tegevustest ja projektist „Kasvades oma toiduga“, SA Elva Teenused juhataja Krista Loog tutvustas Elva valla haridusasutuste toitlustuse korraldust. 

Olulise teemana käsitleti ka toiduraiskamist haridusasutustes. Batic Restaurants Estonia turundusjuht Tiiu Endrikson tõi välja, et  ettevõte on alates 2020. aastast kaalunud laste taldrikutele järele jäänud toitu: kui 2020. a jäi toitu järgi 27 grammi lapse kohta, siis 2023. a novembris oli see kogus vähenenud 18 grammini. Toidukao mõõtmisega käib kaasas ka laste teavitamine ning harimine toidu raiskamise teemal.  

Külalistele avaldasid muljet toiduraiskamise vähendamiseks kasutusele võetud meetmed, nagu Elva toidujagamise kapp, kuhu jõuab portsjoniteks pakituna ka liigselt valmistatud koolitoit ning Rootsi laua süsteemi edukas kasutamine haridusasutustes. Viimast pole ei Läti ega ka Leedu haridusasutustes veel kasutusele võetud.

Toitlustuse korralduse ning laste toiduteadlikkuse ja söömisharjumuste kujundamisega käidi tutvumas ka lasteaedades-koolides kohapeal: külalisi võtsid vastu Tartu Poku Lastead ja Tartu Karlova Lastead ning Tartu Annelinna Gümnaasium ja Melliste Kool. Tõdeti, et toiduharidus on meie lasteaedades väga kõrgel tasemel ja koolides töötatakse tõsiselt selle nimel, et koolilõuna oleks maitsev ja rikkalik.  Koos lastega seemnest taimede kasvatamine, hooldamine ja saagi koristamine, ühine kokkamine või koolipere kokaraamatu koostamine on vaid paar üksikut üksikut näidet sellest, kuidas laste toiduteadlikkust kujundada saab.

Tartumaa Omavalitsuste Liit on partner Interregi Läänemere piirkonna programmi projektis BSR Food Coalition ehk “Talust kooli”.  

Lisainfo:
Kaidi Randpõld
arendusspetsialist
+372 5326 8963
kaidi.randpold@tartumaa.ee

Foto: erakogu