Kavastul taaselustub Uhhaa- ja Kalapeo traditsioon

Uudis
16. august 2023

9. septembril toimub Tartumaal Luunja vallas pikaaegse traditsiooniga Kavastu Uhhaa- ja Kalapidu, mille põhisündmus on uhhaade võidukeetmine. Üritus on suunatud kohalikule kogukonnale ja kõigile uhhaa-supihuvilistele ning pühendatud kunagisele Kavastu Uhhaapeo algatajale Tiit Veeberile.

Päev Kavastu mõisapargis algab kell 12.00 uhhaa võistu-keetmisega, kus kõik võistlejad saavad ühtmoodi kala stardipaketi, millest vabalt valitud lisanditega uhhaa valmima hakkab. Külalisi oodatakse sündmusele ca 400–500. Üritus toimub kuuendat korda ning on osa Tartumaa toidusündmuste sarjast Tirin. Korraldajad ootavad võistlustulle astuda soovivate kolmeliikmeliste võistkondade registreerumissoove 31. augustini ja julgustavad eelregistreeruma nii professionaalseid kokkasid kui ka asjaarmastajaid.

Kaire Vahejõe, Lohkva Külaseltsi esindaja: „Kohaliku kogukonna jaoks on üritusel kaks eesmärki – taastada traditsioon kunagise sündmuse eestvedaja Tiit Veeberi mälestuseks ja pakkuda kohalikule kogukonnale võimalust osa saada toredast ja ainulaadsest üritusest, kuhu külalisigi kutsuda.“ Kavastul on nimelt säilinud Euroopa ainus taastatud ajalooline käsiajamiga parv, mis liigub mitte nupu vaid hammasrataste jõul ning juba see on piisav põhjus Uhhaa- ja Kalapeost osa saada. Ühtlasi on ainulaadne ka see, et üks spetsiifiline supiliik on saanud endale terve tähistamist vääriva sündmuse, millest saab osa vaid Kavastus.

Pärastlõunal saab sõna auväärne žürii, kes valminud leemede paremusjärjestuse alusel kuulutab välja võitja ning žüriis on sõna ka publikul. Peaauhinnaks on sel korral stabiilne laia põhjaga sõudepaat, et kalastamisind ei raugeks. Autasustamisele järgneb kultuuriprogramm – toimuvad sportmängud, tegevused lastele ning kalastusteemalised ja vee-elustikku tutvustavad töötoad kõigile huvilistele. Muusikasõpru rõõmustavad ansambel Alamakstud Härrad ja Marko Matvere koos Väikeste Lõõtspillide Ühinguga.

Sündmuste sari Tirin kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi. Sarja korraldavad Tartu kultuuripealinn 2024 korraldusmeeskond, LEADER tegevusrühm Tartumaa Arendusselts, piirkonna kohalikud omavalitsused, toiduvaldkonna tootjad-ettevõtjad ja tegusad kogukondade liikmed. Üritusesarja programm on leitav veebist https://www.tartumaa.ee/tirin, Facebookist ja Instagram’ist @tartumainetoit.

Uhhaapidu ja võistlusel osalemise reeglid Facebookis: https://www.facebook.com/events/1071901563778548

 

Lisainfo:
Katri Kuusk
Tartumaa toiduvõrgustiku koordinaator
Tartumaa Arendusselts
+372 5358 4035
katri@tas.ee

Armastus käib Tartumaa kaudu!