Ülenurme Sügislaat ja Tõuloom 2023 ootab 4000 külalist

Uudis
15. august 2023

2. septembril ootab traditsiooniline Ülenurme Sügislaat ja Tõuloom 2023 külalisi nii kodumaalt kui võõrsilt juba 32. korda. Sündmuse peamine eesmärk on tunnustada ja esitleda Eesti parimaid tõuloomi ning pakkuda laada- ja näitusekülastajale mitmekülgset elamust läbi Eesti toidu töötubade ja eriilmelise kultuuriprogrammi. Sündmuse tipphetk, mil näeb areenil kauneid tõuloomi, leiab aset kell 12.00.

Aive Vahejõe, SA Eesti Maaelumuuseumid esindaja: „Üritus on läbi aegade hõlmanud kahte poolt – laata ja näitust. Ülenurme Sügislaadal kauplevad laadalised käsitöö, talukauba ning loodus- ja tervisetoodetega. Külalised saavad osa põnevast programmist nii areenil, pargialal kui mujal muuseumi territooriumil, kus toimuvad erinevad töötoad ja näitused. Tõuloom 2023 on keskendunud Eesti Tõuloomakasvatajate Liidu liikmete parimate loomade esitlemisele ja tunnustamisele ning on hea võimalus linnarahvale põllumajandusloomade nägemiseks.“ Üritusele oodatakse ca 100 kauplejat ja kuni 4000 külalist nii Eestist kui välismaalt. 

Sel aastal on laadamelus traditsiooniliste käsitsilüpsi, lambapügamisdemo ja tõuloomade esitluse kõrval võimalus osa saada ka vaiksemas miljöös käsitööhoovis toimuvast muusika- ja kultuuriprogrammist. Mari Kalkuni esituses kuulevad külastajad muusikalist etteastet, milles on põimunud vanad eesti müüdid ja kaasaegne võro luule. Eesti edukaim naismustkunstnik Irene Kiveste on spetsiaalselt Ülenurme Sügislaadaks ette valmistanud maagilise põllumajandusteemalise mustkunstietenduse. Pere pisimad saavad miniloomade aedikus väiksemate taluloomadega tutvust teha, Sarve Heaolutalu alal kräsupäiste alpakadega kohtuda, laadakarusselliga tuuritada ja Mini Farmi mängumaal farmeriametit proovida. 

Aive Vahejõe lisab, et Eesti toidukultuuri ja traditsiooni edendamiseks on katsetusi käesoleval aastal veelgi. Esmakordselt on korraldajad kaasanud nii-öelda potipõllumehi, kes oma oskusi demonstreerivad. Teiste hulgas näiteks Eesti tomatientusiast Kaja Murde, kes esitleb enda kätetööd tomatinäitusel. Kaja Murde: “Kodus on mul tänaseks 102 tomatisorti, millest vähemalt 80 eri sorti loodan näitusele tuua. 2018. aastal oli esimene selline ettevõtmine koduhoovis 25 sordiga ja kuue aasta jooksul on see kindlasti kõige suurem üritus, millel näitusega osalenud olen." Kaja Murdelt saavad näitusekülastajad näpunäiteid, kuidas käib lihtinimese tomatikasvatus – mahedalt ja ilma mineraalväetisteta. 

Toidukultuurile keskenduva programmiga loodavad korraldajad inspireerida inimesi oma toitu ise kasvatama ja suunata külalisi mõtlema meie traditsioonilisele toidulauale. Aive Vahejõe: „Töötubade kaudu tahame tutvustada talurahvale meeldinud Eesti lemmiktoite. Eesmärk on, et me ei unustaks, kuidas ise teha näiteks leiba, võid, sõira.“  

Ülenurme Sügislaat ja Tõuloom 2023 toimub koostöös Eesti toidu kuu üritustesarjaga „Ma armastan Eesti toitu!“ ja on osa Tartumaa toidusündmuste sarjast Tirin. Sündmuste sari Tirin kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi ja on toeks Tartumaa toiduettevõtjatele laiema kõlapinna saavutamisel kohaliku tooraine ja toidutraditsioonide teemal. Sarja korraldavad Tartu kultuuripealinn 2024 korraldusmeeskond, LEADER tegevusrühm Tartumaa Arendusselts, piirkonna kohalikud omavalitsused, toiduvaldkonna tootjad-ettevõtjad ja tegusad kogukondade liikmed. Üritusesarja programm on leitav veebist https://www.tartumaa.ee/tirin, Facebookist ja Instagram’ist @tartumainetoit.

Ülenurme Sügislaat ja Tõuloom 2023 Facebookis:  https://www.facebook.com/events/320819987030278 

Lisainfo:
Katri Kuusk
Tartumaa toiduvõrgustiku koordinaator
Tartumaa Arendusselts
+372 5358 4035
katri@tas.ee

Armastus käib Tartumaa kaudu!