Tartumaa toidusündmuste sari Tirin ergutab kaasa lööma järjepanu kahel aastal

Mitmekülgne toidusündmuste sari Tirin sai hoo sisse 2023. aasta juulis ja vältab 2024. aasta detsembrini, rulludes lahti mitmekümne eraldi sündmusena üle kogu maakonna. Sari kaasab erinevaid osapooli ning tutvustab Tartumaa toiduvaldkonna parimaid praktikaid. Tegevust jagub nii lastele, eakatele, peredele kui ka professionaalidele, sest sündmusi leidub igale maitsele: on nii koolitusi kui ka kohvikutepäevi, laatasid ja maitseväljasõite jpm.

Ajakava täieneb jooksvalt, sh lisanduvad ka lingid lisainfole. Vaata ka sündmusi kaardilt 2023 toimunud
AegSündmusKoht Pilet / osavõtutasu
22. juuli
Äksi [eel]arvamusfestival TOIT ja KESKKOND
Äksi kivipark, Jääaja Keskuse juures, Äksi, Tartu vald
tasuta
[Eel]arvamusfestival on Paide Arvamusfestivali "väike vend", kus arutati säästva ja keskkonnahoidliku toidu kasvatamise, söömise, hoiustamise ja ka pakendamise teemal ning toimusid töötoad ja Äksi retseptiraamatu esitlus. Vaata galeriid siit  ja videot siit. Loe ka artiklit.
13.08.2023
Maitsva toidu tee
Kastre vald
tasuta
Tartust vaid 15 minutit autosõidu kaugusel sai teha maitserännaku Suurekivi ristist kuni Sillaotsa koolini. Oma väravad avasid erinevad kodukohvikud, valikus oli nii soolast kui magusat, pehmet ja krõbedat, kuulis muusikat, sai peremehega juttu puhuda ja lapsed mänguväljakul lustida. Osalesid: Retro kohvik, Pruun ja valge koer, Järve talu kohvik, Kurepalu rannakohvik, Wägon, Jugari aia kohvik, Tordi talu värske kartul, Koogigrami Kodukohvik, Kasealuse kohvik. Vaata galeriid siit ja videot siit, loe ka artiklit!
02.09.2023 Ülenurme Sügislaat ja Tõuloom Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald Täispilet: 5.-
0-10 a lapsed: tasuta
Perepilet: 12.- (kuni 2 täiskasvanut ja nende kuni 16 a lapsed)
32. Ülenurme Sügislaat ja Tõuloom 2023 tunnustas ja esitles Eesti Tõuloomakasvatajate Liidu parimaid tõuloomi. Areenil käisid Eesti uhkeimad veised, hobused, lambad, vutid, küülikud. Toimus käsitsilüpsi võistlus, lammaste käsitsi pügamise demo ning päeva lõpetas publiku lemmiklooma valimine plaksumeetriga. Kauplejad pakkusid ehedat käsitööd, maitsvaid talutooteid, istikuid, põnevaid sügisande ja muud põnevat. Toimusid armastatud Eesti toidu teemalised töötoad - valmisid rukkileib, karask, sõir ja või. Avatud oli tomatientusiast Kaja Murde poolt Eestis mahedalt kasvatatud põnevate tomatisortide näitus. Käsitööhoovis nägi Eesti kõige edukaima naismustkunstniku Irene Kivastiku põllumajandusteemalist mustkunstietendust ning kuulis Mari Kalkuni "Stoonia lood" kontserti.
Vaata galeriid siit, videot siit ja loe ka artiklit! 
09.09.2023 Kavastu Uhhaa- ja Kalapidu Kavastu Mõisapark, Parve tee 13, Kavastu, Luunja vald tasuta 
Kavastu Uhhaa- ja Kalapidu algas Kavastu mõisapargis uhhaade keetmise võistlusega. Kolmeliikmelisi võistkondi hindas professionaalne žürii - sealhulgas nii serveerimist, välimust kui ka maitset. Peaauhinnaks oli sõudepaat Nordline 38. Toimusid kalastusteemalised ja vee-elustikku tutvustavad töötoad kõigile vanusegruppidele. Meeleolu lõid ansambel Alamakstud Härrad ja Väikeste Lõõtspillide Ühing koos Marko Matverega. Avatud oli ka ainulaadne Kavastu parv. Vaata galeriid siit, videot siit ja loe ka artiklit!
26.09.2023 Saame kokku leivatares - läätsetoidu ja lihapirukate ning väikese meisterdamise päev! Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald 10.-
Kesknädala trehvung on suurepärane võimalus veeta hommikupoolik vahvas seltskonnas toidu ja käsitööga. Üheskoos valmistatakse maitsvaid toite ning jagatakse nippe, kuidas põnevalt ja taskukohaselt kokata. Ühise laua taga nauditakse valmistatud toitu ning jagatakse muljeid. Peale kokkamist, ootab ees meisterdamine. Kui tunned puudust suhtlemisest ja vahvatest ühistest tegemistest, siis on see just sinu jaoks!      
27.09.2023
Kokkamise töötuba: "Kuidas planeedisõbralikumalt toitu valmistada"  Tartu Rakenduslik Kolledž, Kopli 1, Tartu 25.-  
Iga meie astutud samm on vajalik, et liikuda teadlikuma, tervislikuma ja säästlikku tarbimist väärtustavate hoiakute poole, et väheneks toidu raiskamine! Vaatasime toredas praktilises töötoas, mida saaksime ise reaalselt ära teha ning mida teadlikult muuta.    
07.10.2023
Looduslodja jõhvikaretk Emajõe suursoo, Kantsi - Praaga - Kantsi, Luunja vald täiskasvanu 20.-
õpilane 15.-
laps vanuses 2-7 a 10.- 
Jõhvikaretk algas ja lõppes RMK Kantsi lõkkekoha juures. Seilasime läbi ürgse Emajõe Suursoo sügisest jõge mööda allavoolu, piilusime Peipsi järve ja seejärel läksime ainukesse vaid veeteed pidi ligipääsetavasse mandrikülasse Praagasse talveks vajalikke vitamiine korjama. Pardal oli loodusgiid, kes rääkis laevast ja kaldapealsest. Lodjal pakuti teed ja kohvi, kaasa võis võtta oma piknikukraami.    
10.10.2023 Lõuna-Eesti toidukonverents "Talust kooli"  Elva Kultuurikeskus, Kesk 30, Elva tasuta
Konverents keskendus sellele, kuidas saada kohalike väiketootjate toodang, mahe ja kohalik toiduaine meie haridusasutustesse. Peamised teemad:
1. välisriikide kogemus koostööst ja kohaliku tooraine hankimisest
2. põhjused eelistamaks kohalikku ja mahedalt kasvatatud toitu
3. kohaliku toidu hankimist takistavad tegurid
Konverentsi avas regionaalminister Madis Kallas, päeva modereeris Urmas Vaino. Konverentsipäev lõppes vastuvõtuga, kus jätkusid arutelud koostöises õhkkonnas. Vastuvõtu toitlustajaks innovatiivne ja ambitsioonikas idufirma The Naturist, kes on võtnud südameasjaks vähendada lihatootmisega seotud keskkonnajälge ja tegeleb mitte-liha arendamisega. Konverents toimus koostöös INTERREG-projektiga „Baltic Municipality’s Food Coalition“. Vaata pilte siit!
14.10.2023
Kokakool - Toidud leivast Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald 20.-
Registreeru:
haridus@memu.ee  
Põllumajandusmuuseumi Kokakooli sari on hea võimalus mõnusas seltskonnas põnevaid retsepte katsetada, nippe jagada ja vahvaid toiduelamusi nautida. Oodatud on igas eas kokkamishuvilised. Igal kokkusaamisel on uus ja põnev temaatika. Vaata videot siit ja pilte siit!
26.10.2023 Lossiõhtusöök - Toidukultuur Sibulateel Alatskivi lossi restoran, Peipsiääre vald 85.-
Viiest kvaliteetsest joogikoolitusega õhtusöögist koosnev sari, mille käigus tutvustatakse osalejatele erinevaid kohalikke maitseid, nii toitu kui veine. Kuna iga õhtusöök on uudne ja erinev, pakutakse osavõtjatele igal korral erakordset kogemust. Saadud teadmised abistavad osalejatel arendada oma maitseid ja rakendada neid igapäevatöös näiteks oma toitlustusettevõtte menüüde väljatöötamisel. Vaata videot siit!
31.10.2023Saame kokku leivatares - toidud leivast ja meisterdamine! Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald 10.-
Registreeru: haridus@memu.ee või tel 5373 7124  
Kesknädala trehvnung on suurepärane võimalus veeta hommikupoolik vahvas seltskonnas toidu ja käsitööga. Üheskoos valmistatakse maitsvaid toite ning jagatakse nippe, kuidas põnevalt ja taskukohaselt kokata. Ühise laua taga nauditakse valmistatud toitu ning jagatakse muljeid. Peale kokkamist, ootab ees meisterdamine. Kui tunned puudust suhtlemisest ja vahvatest ühistest tegemistest, siis on see just sinu jaoks!
01.11.2023
Meelte Kooli tunnid Tartu Lasteaias Lotte Tartu Lasteaed Lotte, Ida 8, Tartu tasuta  
Meelte Kool paneb ka kõige valivamad lapsed juba lasteaias brokolit ja porgandit armastama. See tähendab, et lastele üksnes ei tutvustata tervislikku toitu, vaid neil lastakse sellega mängida ja lastepärasel moel tutvuda - avastada toitu kõikide meeltega. Külalistele on avatud neli erinevat gruppi. Ühte gruppi mahub lisaks lastele kuni 10 täiskasvanut. Meelte Kooli tunnid toimuvad Lotte lasteaia söögisaalis. Vaata videot!
11.11.2023 Kokakool - Pirukad ja saiakesed  Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald 20.-
Registreeru:
haridus@memu.ee    
Põllumajandusmuuseumi Kokakooli sari on hea võimalus mõnusas seltskonnas põnevaid retsepte katsetada, nippe jagada ja vahvaid toiduelamusi nautida. Vaata eelmise kokakooli videot siit ja pilte siit!      
14.11.2023 Saame kokku leivatares - kartulipidu ja käsitöölõbu! Eesti Põllumajandusmuuseum, Ülenurme, Kambja vald   10.-
Registreeru: haridus@memu.ee 
või tel 5373 7124
Kesknädala trehvnung on suurepärane võimalus veeta hommikupoolik vahvas seltskonnas toidu ja käsitööga. Üheskoos valmistatakse maitsvaid toite ning jagatakse nippe, kuidas põnevalt ja taskukohaselt kokata. Ühise laua taga nauditakse valmistatud toitu ning jagatakse muljeid. Peale kokkamist, ootab ees meisterdamine. Kui tunned puudust suhtlemisest ja vahvatest ühistest tegemistest, siis on see just sinu jaoks!
14.11.2023Hübriidõppe kursus "Hybake" veebis Meet keskkonnas tasuta 
Hybake on hübriidõppe kursus, kus tutvustatakse Eesti traditsioonilisi pühade küpsetisi ja lisaks ka teiste Euroopa riikide küpsetisi.
Kursusel saab iseseisvalt õppida valmistama 18 erinevat pühade küpsetist. Tegemist on tasuta avaliku veebikursusega, mis valmis Eesti, Läti, Leedu, Soome ja Sloveenia koostöös Erasmus + projekti raames.
15.11.2023 Meelte Kooli tunnid Tartu Lasteaias Lotte  Tartu Lasteaed Lotte, Ida 8, Tartu   tasuta 
Meelte Kool paneb ka kõige valivamad lapsed juba lasteaias brokolit ja porgandit armastama. See tähendab, et lastele üksnes ei tutvustata tervislikku toitu, vaid neil lastakse sellega mängida ja lastepärasel moel tutvuda - avastada toitu kõikide meeltega. Külalistele on avatud neli erinevat gruppi. Ühte gruppi mahub lisaks lastele kuni 10 täiskasvanut. Meelte Kooli tunnid toimuvad Lotte lasteaia söögisaalis. Vaata pilte siit ja eelmisest korrast videot!    
    

Tartumaa Arendusseltsi korraldatav Tartumaa toidusündmuste sari Tirin on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammist, korraldust toetavad Leader tegevusgrupid.


Armastus käib Tartumaa kaudu!

Lisainfo:
Katri Kuusk
Tartumaa toiduvõrgustiku koordinaator
Tartumaa Arendusselts
+372 5358 4035
katri@tas.ee