Emajõe talgutel koristati 100 km ulatuses kalameestelt, kaatritelt ja ehitustelt pärit prahti

24. mai
Tartumaa Arendusseltsi ja Emajõe võrgustiku liikmete eestvõttel korraldatud Emajõe  koristustalgutest võttis kultuuripealinna aasta kevadel kuues talgupaigas osa ühtekokku 110 talgulist, kes puhastasid Emajõge ja selle kaldaid prügist 100 kilomeetri ulatuses. Kuigi prügi on tervikuna vähemaks jäänud, toodi kanuudega jõest välja vana mööblit, isegi diivan, rääkimata kinnisvaraarenduste juurest jõkke lennanud ehitusprahist, kaatritelt loobitud või kalapüügiga seotud pisiprügist, riietest ja olmerämpsust. 


Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi koordinaator Kristiina Tammets ütles, et Emajõe võrgustik andis kevadiste talgutega omapoolse panuse Tartu ja kogu Lõuna-Eesti valmistumisele Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 külaliste saabumiseks. „Nüüd võime öelda, et jõelinn Tartu on külalisteks valmis,“ lausus Tammets. „Neljandat aastat korraldatud Emajõe talgute põhjal võib öelda, et prügi hakkab vähemaks jääma, kuid seda peamiselt linna piiresse jäävas Emajõe osas. Kaugemal leidub prügi endiselt palju. Kahjuks märkasid meie talgujuhid isegi talgutööde ajal, kuidas jõel sõitvatelt kaatritelt lendab pudeleid ja õllepurke üle parda!“

Moonika Einaste, Tartumaa Arendusseltsi projektijuht ja üks talgujuhtidest, kinnitas samuti, et Tartu piires hakkab aastatepikkune töö vilja kandma. „Prügi visatakse ju ikka sinna, kus seda juba on – kui jõgi ja jõeäär on puhtad, ei teki inimestel nii suurt soovi seda enam ka reostada,“ lausus ta ning lisas, et Võrtsjärve suunas liikudes muutub pilt siiski trööstitumaks. „Suvilapiirkondade juurde on tekkinud lausa prügila mõõtu rämpsuhunnikud. Kinnisvaraarendustest on samuti lennanud jõkke ehitusprahti, osa prügist jäi peitu ka suurvee tõttu. Tööd jagub ka edaspidiseks, veel rohkem on meil aga ühist mõtteainet, kuidas kaasinimeste kultuuritust ohjata ja käitumist muuta.“

Emajõe koristustalgutel sai osaleda kolmel maikuu päeval kuuest erinevast alguspunktist: 1. mail Lodjakoja juurest, Tartu kesklinnast ja Rebase sadamast, 4. mail Jõesuu ja Reku paadisadamast ning 18. mail Luunjast. Talgujuhtidena panustasid Sakari Neuvonen, Indrek Haas, Hava Kuks, Anmar Pihlak, Jüri Ummik ja Lenno Tobreluts.

Teeme Ära talgupäeva raames toimunud Emajõe koristustalgud aitasid ühtlasi ette valmistada Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva jõeretkede sarja „Avasta Emajõgi!“ sündmuseid. Emajõe võrgustiku liikmed korraldavad kultuuripealinna aastal sisevetel kokku paarkümmend seikluslikku jõeretke. Lähemat infot jõeretkede kohta leiab Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi sündmuste valikust.

Talgute läbiviimine kuulub Tartumaa Omavalitsuse Liidu  koostöös Tartumaa Arendusseltsiga koordineeritavasse projekti  “Võrtsjärve-Emajõe-Peipsi võrgustiku ja veetee arendamine”. Projekti rahastatakse “Piirkondliku ettevõtlus- ja elukeskkonna arendamine – Lõuna-Eesti” taotlusvooru 2021-2027 meetmest “Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus ja elukeskkond”.

Tartumaa Arendusseltsi koordineeritavasse Emajõe võrgustikku on kaasatud üle 50 organisatsiooni avalikust, era- ja mittetulundussektorist. Emajõe koostöövõrgustiku korraldatava jõeretkede sarja kohta saab rohkem teavet Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi veebilehelt.


Lisainfo: www.tas.ee

Kristiina Tammets, Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht / tel 5340 9873, e-post kristiina@tas.ee
Moonika Einaste, Tartumaa Arendusseltsi nooremprojektijuht ja Emajõe koristustalgute üks talgujuhte / tel 5901 5344, e-post moonika@tas.ee

Uudise foto:  Indrek Haas