Jarno Lauri, TOL-i juhatuse esimehe, tervituskõne Eesti Vabariigi 104. sünnipäeva puhul

25. veebruar 2022

Kallid kaasmaalased Tartumaal ja kogu maailmas.

Tähistame jälle oma riigi ja rahva pidupäeva, Eesti Vabariigi 104. aastapäeva.
Saja nelja aasta seas on olnud rahulikumaid ja ärevamaid. Oleme kogenud nii vabadust kui ahistust. Ahistuse aegadel on tung vabaduse järele olnud väga suur. See on andnud meile jõudu võimsateks tegudeks. Aga suure jõuga peab alati kaasas sama palju vastutust ja tarkust.

Head sõbrad, vabadusvõitlus on idee, mida ei tohi lörtsida. Näiteks kaubanduskeskuses turvamehi provotseerides ning ammugi politseiga lumesõda algatades. Praegusel ajal peaks see olema selgem kui kunagi varem.
Meie iseseisvus on meie õnn ja rõõm. See on ka igapäevane lõppematu töö. Seda tööd teevad meie diplomaadid, ettevõtjad, teadlased, kunstnikud, sportlased. Kõik, kes hoiavad sini-must-valget lippu maailmas kõrgel.
Me võime olla paljude koduste asjade suhtes kriitilised. Me võime olla nii nõudlikud, et kuldmedalist vähemaga leppida ei taha ning maailmakaardile oleme me Eesti joonistanud tugeva tegijana. See on üks meie iseseisvuse tugisambaid. Olla kuuldav ja nähtav - et meid ei saaks sellel kaardil märkamatult kubermanguks värvida.

Et olla kuuldav, selleks peab meie sõnades olema kaalu. Usku iseendasse, tõde, tarkust ja inimlikkust. Õppimise vaim on meie rahva seas tugev olnud ja seda peame me suutma alles hoida. Meie noored peavad nägema ja uskuma, et tee parema elu poole läheb läbi koolide, mitte läbi Tallinna sadama. Alustame sellest, et loeme koos oma lastele ja lapselastega raamatuid. Läheme nendega raamatukogusse. Toetame oma õpetajaid ja õppejõude, kasvatajaid ja juhendajaid, treenereid ja mentoreid. Nende töö on meie iseseisvuse alusmüür, millel püsib kõik muu.

Õnnitlen kõiki tartumaalasi Eesti Vabariigi aastapäeval. Üheskoos ja üksteist hoides kestame me läbi aegade.

Elagu meie Eesti!