Kohaliku omaalgatuse programmi sügisvoor on avatud 2. septembrist 2. oktoobrini
Sel aastal panustab riik läbi programmi kogukondade arengusse 1,4 miljonit eurot, seejuures avatavas voorus on võimalus projektidele toetust taotleda kogumahus ligikaudu 600 000 eurot.
Kohaliku omaalgatuse programmi eesmärk on aidata kaasa tugevate ja omaalgatusel põhinevate kogukondade tekkimisele ning püsimisele. 2024. aasta kevadvooru esitati kokku 633 taotlust, millest rahastuse sai 308 taotlust kogusummas ligi 783 000 eurot.
Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi regionaalarengu asekantsleri Sigrid Soomlaisi sõnul on kohaliku omaalgatuse programmi näol tegu ühe vanima ajalooga programmiga, mis käivitati juba 1996. aastal, et toetada külaliikumist. „Tänaseks on programm laienenud ka linnadesse, pakkudes kogukondadele üle Eesti abi, et teha teoks oma väiksemad ettevõtmised või panna alus suurematele. Programmi iseloomustavaks märksõnadeks on just kogukonnapõhisus, koos- ja isetegemine ning avatus. Seejuures on programmist kujunenud üks tuntumaid riigisiseseid regionaalarengu programme, mis ulatub inimestele kõige lähemale,“ kommenteerib ta.
Riigi Tugiteenuste Keskuse teenusekoordinaatori Birgit Diedrichseni sõnul on kohaliku omaalgatuse programmi kaudu toetust saanud väga erinevad tegevused ja investeeringud, mis on kohalikule elule palju juurde andnud. „Toetatud on kogukondade jaoks vajalikke objekte, ühiseid tegevusi ning kogukonna jaoks oluliste mälestuste säilitamist,“ märkis Diedrichsen.
Toetust saab taotleda kahest meetmest.
1) Kogukonna arengu meetmega panustatakse kogukonnaliikmete teadmiste ja oskuste kasvu, kogukonna identiteedi tugevnemisse ja tõhusama koostöö tekkesse ning maksimaalne toetussumma on 2500 eurot.
2) Investeeringute ja kogukonnateenuste arendamise meetmega panustatakse kogukonnale vajalike ja kogukonnaliikmete ühistegevust soodustavate avalikus kasutuses olevate objektide rajamisse ja arendamisse ning kogukonnaliikmetele vajalike teenuste pakkumisse, maksimaalne toetus on 4000 eurot.
Toetust saavad taotleda avalikes huvides oma piirkonna heaks tegutsevad mittetulundusühingud ja sihtasutused, kus ei osale liikmena omavalitsus ega riik ja mille liikmetest äriühingud ei moodusta rohkem kui poole. Tallinna linna puhul saavad taotlejaks olla asumi huvides tegutsevad ühendused.
Maksimaalne toetussumma esitatud projekti kohta on olenevalt tegevusest kuni 4000 eurot ning omafinantseering peab olema vähemalt 10% projekti kogumaksumusest.
Taotlemine toimub elektrooniliselt Riigi Tugiteenuste Keskuse e-toetuse keskkonnas ja taotluste esitamise tähtaeg on 2. oktoober kell 16.30.
Tartumaa taotlusvooru viib läbi Tartumaa Omavalitsuste Liit.
Lisainfo:
Heili Uukpeaspetsialist
5886 2500
tol@tartumaa.ee
Taotluse sisulist koostamist nõustab Tartu Ärinõuandla MTÜde konsultant Kadri Pau, kadri.pau@arinouandla.ee
Täpsema info ja juhendid SIIN.
Programmi määrusega saab tutvuda Riigi Teatajas ja RTK kodulehel.