Tartumaa kogukonnakiirendi "Loov vald" kahepäevasel ideesprindil osales 12 meeskonda, võitjaks kuulutati idee “Koosa kultuuri- ja vabaajapark”

Uudis
30. jaanuar
Kogukonnakiirendi “Loov vald” keskendub nii Tartumaa omavalitsustes kui ka maakonnaüleselt kogukondi arendavate ning kokku toovate ideede märkamisele, käivitamisele ja toetamisele. 2.-3. veebruaril tõi ideesprint Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskusesse 12 meeskonda üle Tartumaa, et oma ideed edasi arendada, saada nõuandeid ja tagasisidet mentoritelt ning inspiratsiooni esinejatelt.  Žürii tõstis teiste seast esile neli ideed, lisaks andis eriauhinna välja Tartu Loomemajanduskeskus. 

Kogukonnakiirendi "Loov vald" 

I koht: “Koosa kultuuri- ja vabaajapark” (Sirje Leini, Eleen Kalm, Raido Tamm, Martin Tens) - Peipsiääre valla suuruselt teises asula Koosa ning selle lähiümbruse elanikele, sh peredele ja lastele aktiivse ajaveetmise ja turvalise liikumise võimaluste loomine.  

 II kohta jagasid võrdsete punktidega:  

"Precious Plastic Tartu avatud töökoda” (Eva Üprus, Aldo Raudver, Tambet Krinal) - ületarbimise ja plastireostuse vähendamiseseks avatud töökojas plastijäätmete taaskasutuse töötubade pakkumine;  

 “Tänavakunsti ring täiskasvanutele” (Condrad, Sänk, Von Bomb) - huvitegevuse võimaluste mitmekesistamiseks ja avaliku ruumi rikastamiseks maapiirkondades pakutakse täiskasvanutele võimalust tegeleda professionaalse juhendaja käe all tänavakunstiteoste loomisega;

 “Noored kultuuriloojad” (Mari-Liis Vanaisak, Mirtel Miia Kivirähk, Linde Leetberg) - Elva valla noortelt noortele suunatud omanäolise kultuuriürituse väljatöötamine ja korraldamine koostöös noorte vabatahtlike võrgustikuga Noored Loojad.  

Eriauhinna, kuuekuulise inkubatsiooni Tartu Loomemajanduskeskuses võitis idee “Precious Plastic Tartu avatud töökoda”.  

Kaotajaid “Looval vallal” ei ole – lisaks väärtuslikule kogemusele on kõigil kiirendis osalenud projektidel mentortugi 2024. a sügiseni. Eva Üprus “Precious Plastic Tartu avatatud töökoja” tiimist toob välja, et “Loova valla” ideesprint andis meeskonnale mitmekülgse kogemuse: "Hea võimalus harjutada koostööd, mängida ideid ümber, õppida parimatelt, inspireeruda säravatest silmadest, katsetada uusi viise, küsida küsimusi ja tunnetada, et oled kogu protsessis hoitud ja toetatud! Oleme ülitänulikud kogemuse eest ja nii elevil võimalustest, mida see kaasa toob.”

Kogukonnakiirendi toimus esimest korda eelmisel aastal, siis valiti 13 idee seast võitjaks Kallaste linnasüdame arendamise projekt. „Loova valla“ elluviijateks on Tartumaa Omavalitsuste Liit koostöös Tartu Ärinõuandla, SA Tartumaa Turismi ja Tartu Loomemajanduskeskusega. Kiirendi formaadi looja ja projekti eestvedaja on kultuuripoliitika ja loomemajanduse mõttekoda Creativity Lab. Projekti rahastab Tartumaa Arendusselts LEADER programmi meetmest “Kohalike traditsioonide hoidmine ja arendamine”.

 2024. a “Loova valla” ideesprindil osalesid järgmised ideed:

 “Noored kultuuriloojad” (Nõo vald),  

“Nõo Kultuuri Tünn” (Nõo vald).

 “Hellenurme loomemõis” (Elva vald),  

“Luunja laululava ja mõisapargi kaasajastamine ja rekonstrueerimine” (Luunja vald),

“Alatskivi tervise- ja liikumisrajad” (Peipsiääre vald),

 “Alatskivi mõisa majandusringi (s)äratamine” (Peipsiääre vald),

 “Kallaste suursündmus ja jalakäijate marsruudi arendus” (Peipsiääre vald),

 “Koosa kultuuri- ja vabaajapark” (Peipsiääre vald),

“Precious Plastic Tartu avatud töökoda” (Tartu linn),

“Kultuurilooline teekond” (Nõo kihelkond),

“Tänavakunsti ring täiskasvanutele” (Tartumaa), 

“Tartumaa kunsti- ja disainirada” (Tartumaa).     

 

Mentoritena olid sellel aastal ideesprindile kaasatud:

Jorma Sarv, Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia kultuurikorralduse õppekava programmijuht ning Creativity Lab'i juhatuse liige ja partner;  

Külli Hansen, Tartu Loomemajanduskeskuse juht, projektipartner;

Kadri Pau, SA Tartu Ärinõuandla konsultant, projektipartner;

Kaire Savi, SA Tartumaa turundusassistent, projektipartner;

Marleen Viidul, ettevõtja, koolitaja ja keskkonnasäästliku kultuurikorralduse eestkõneleja;

Kristiina Urb, Creativity Lab’i projektijuht ja konsultant;

Kristina Kuznetsova-Bogdanivitš, ettevõtliku mõtteviisi lektor, ettevõtlusalase õppe arendaja ning kultuurikorralduse valdkonna uurija;

Eva Leemet, Creativity Lab'i asutaja ja partner;

Evelin Kostabi, Tartumaa Omavalitsuste Liidu noorsootöö projektijuht;

Allan Hallik, Tartumaa Omavalitsuste Liidu haridusasutuste tervisedenduse spetsialist,

Piret Arusaar, Tartumaa Omavalitsuste Liidu ettevõtluse projektijuht, muutuste juhtimise magister, ettevõtliku mõtteviisi, ettevõtlusõppe ja -koostöö entusiast.

"Loova valla" ideesprindi programmiga saab tutvuda siin.  

Fotol  idee  “Koosa kultuuri- ja vabaajapark” meeskond Eleen Kalm, Raido Tamm ja Martin Tens koos Peipsiääre vallavanema Piibe Koemetsa ja Creativity Labi juhi Ragnar Siiliga. Foto autor Joonas Sisask.

Lisainfo:
Astrid Hallik
Tartumaa Omavalitsuste Liidu kultuurinõunik
+372 5649 1696
astrid.hallik@tartumaa.ee