Tartumaa lükkab kultuuripealinna raames käima kaheaastase toidusündmuste sarja Tirin

Uudis
3. juuli 2023
Tartumaal saab hoo sisse maakonnaülene toidusündmuste sari. Sarja eesmärk on koondada piirkonna toiduvaldkonna võrgustikku väärtustades kohalikku toorainet, toitu ja traditsioone. Toimub nii kohvikutepäevi kui laatu, aga ka eriilmelisi koolitusi ja põnevaid maitseväljasõite. Fookuses on toidutootjate ühisturundus, kohaliku toidu lühike tarneahel ning hariduslik ja praktiline lähenemine toiduteadlikkusele.

Tirin toimub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames ning vältab alanud juulist 2024. aasta detsembrini. Sündmustele oodatakse nii lapsi, eakaid, peresid kui professionaale. Käesoleval suvel on Tirina sündmustest võimalik osa saada Jääaja Keskuses Äksi [eel]arvamusfestivalil või Kastre valla kodukohvikutepäeval Maitsva Toidu Teel. Sügisesse jääb suuremaid traditsioonilisi iga-aastaseid laatu-festivale, nagu Tõuloom Ülenurme Põllumajandusmuuseumis. Ent programmist leiab ka taaselustatavaid või alles oma nägu kujundavaid väike-kogukondade ettevõtmisi – Uhhaa-pidu Luunja vallas, kohalikele toitlustajatele suunatud koolitustesari Toidukultuur Sibulateel.

Üritustesarja üks algatajatest SA Elva Teenused juht Krista Loog näeb ürituste sarjal eelkõige praktilist väärtust: „Meil on Tartumaal palju toredaid toiduettevõtjaid, kelle koostööle tahaks suurema hoo sisse lükata. Sarja käigus pakume mõndagi restoranigurmaanidele, aga pöörame ka tähelepanu sellele, et meie lasteasutuste toidulauale jõudev tooraine oleks võimalikult kodulähedane ja tervislik. Toome Tartumaa toidu ja selle eripärad laiemalt avalikkuse ette ja inimeste teadvusse.“

Jarno Laur, Tartumaa Omavalitsuste Liidu juht: „Peamine tulu kohaliku ettevõtja jaoks on see, et koos toimetades saab iga ettevõtja julgust ja jaksu juurde. Kohalik elanik jällegi leiab tulevikus ehk paremini oma kodukandi toidutootjad üles ja valikuvõimalused avarduvad. Kohalik kaup on värske, hea ja kontaktide loomisel kiiremini kättesaadav.“

Kastre vallavanem Annika Pajumaa-Murov lisab, et ühise tegutsemise tulemus töötab ka laiemalt piirkonna mainekujunduse heaks ja toob loodetavasti piirkonda külalisi, kelle vastu on huvi ka turismiettevõtjatel ja meelelahutusürituste korraldajail. „Kogukonna teadlikkus kodupaiga võimalustest on kindlasti üks fookus, millega toiduürituste sari meie piirkonna elanike heaolusse panustab,“ avab ta ettevõtmise tagamaid. Elva vallavanem Priit Värv lisab, et toiduürituste sari on üks mooduseid, mille kaudu väärindada piirkonda tervikuna – kultuuri, traditsioone, kogukonnatunnet.

Üritustesari haakub Tartu 2024 kogukonnaprogrammi osana kultuuripealinna programmi teemaga „Ellujäämise kunstid“. Arvestades aega, milles elame, on toidu jõudmine tarbijani mitmekihiline teema nii praktilise igapäevase vajaduse, maapiirkondade erinevate ettevõtlusvormide kui toidujulgeoleku seisukohast. Sarjaga panustatakse kaudselt ka rahvusvahelisse koolitoidu programmi, millega on liitunud näiteks Elva vald ja mis on omakorda osa Tartumaa toiduteadlikkuse tervikuks kujundamisel.

Sarja algatasid Tartumaa Arendusselts, Tartumaa Omavalitsuste Liit ja Elva Vald, sündmusi korraldavad piirkonna kohalikud omavalitsused, toiduvaldkonna väiketootjad-ettevõtjad ja tegusad kogukondade liikmed. Üritustesarja programmi leiab siit: https://www.tartumaa.ee/arendus/toidupiirkond/tirin. Sündmustesari on leitav ka Facebook’ist ja Instagram’ist.

Lisainfo:
Katri Kuusk
Tartumaa toiduvõrgustiku koordinaator
Tartumaa Arendusselts
+372 5358 4035
katri@tas.ee

Armastus käib Tartumaa kaudu!